28 Haftalık Prematüre Doğan İkizler Duru ve Kaan’in Hikayesi 1

 

 

Evrim Çakıcı Prematüre İkizler Doğum Hikayesi..1

Bir bebek sahibi olmayı çok istiyorduk ancak ikiz bebek hatta prematüre bebek sahibi olabileceğimiz aklımızın ucundan bile geçmemişti. Doktor 7. Haftada muayenede ikiz bebekleri  haber verdikten sonra bile bir kez merak edip prematüre bebekler hakkında araştırma yapmaya gerek görmemiştim.

Çünkü benim başıma gelmez diyordum .. Yaklaşık 24. Haftalık hamileyken bebek alışverişini ben yapacağım diye tutturup Annem ve eşim ile birlikte Mahmutpaşa’ya alışverişe gitmiştik. Orada satış görevlisi arkadaş  ‘ikiz bebek bekliyorsunuz, prematüre bebekler için tulum verelim size bebekleriniz biraz erken ve küçük doğabilir ‘’ dediğinde  ..  Hayııııır onlar pramatüre bebek değil, zamanında doğacaklar dediğimi çok net hatırlıyorum .. Kader işte..Sözlerin enerjisi var. İnsanın ağzından çıkan sözlere çok dikkat etmesi gerekiyor ..

Eşimle internette tanıştık, evlendik. 5,5 yıl sonra hamile kaldım. Polikistik Over Sendromu yaşadığım için ilaç tedavisi gördüm. Tedavinin 3. Ayında ikizlere hamile kaldım. Hamile olduğumu öğrendiğimizde havalara uçtuk ..7. Haftada ikiz bebekleri haber aldığımda eşim sağa sola haber salarken, mutluluktan gözü hiçbir şey görmezken ben iki bebeğe nasıl yetişeceğim, nasıl bakabilirim diye kara kara düşünüyordum … Oysa nelerin üstesinden gelmek zorunda kaldım yıllarca, sağlıklı ikiz bebeklere bakmak yanında hiç kalır ..

Hamileliğimde riskliydi.Hep düşük tehlikesi vardı. Doktorum sürekli istirahat etmemi önerdi. Sürekli kanama oldu..Bu arada birde ev taşımak durumunda kalmıştım .. Sanırım iyice yordu beni..İlk hamilelik, heyecan çok, her şeyi kendi ellerimle hazırlamak istiyordum..Eşimle alışveriş yaptık, bebek şekerleri hazırlamaya başladım. Oda süslemesi için bir çiçekçi ile anlaştık..Son haftalarda dışarı çıkamam diye hepsini halletmeye çalıştık…Sanki başımıza gelecekleri tahmin eder gibi. Anlarsınız siz beni..İnsan hevesleniyor hepsine .. Kız için pembe oğlan için mavi süslemeler hazırlamıştık..

Hamileliğimin tam 28. Haftası 17 Kasım Salı sabah 05.00’da hafif ağrılarla uyandım o günün Dünya Prematüre Bebek Farkındalık günü olduğunu henüz bilmiyordum..19 Kasım eşimin doğum günü. Salı sabah Annem geldi kahvaltıya, bebeklerin çamaşırlarını yıkayıp, birlikte doğum günü için birkaç yemek hazırlığı yapacaktık..

Kahvaltıyı yaptık eşim işe gitti. Bende tam işlere başlarken ağrılarım arttı. Ben gaz sancısı olduğunu düşündüm ..Eşimi aradım biraz uzaktaydı. Annemle birlikte taksiye atladık ve her zaman gittiğim hastanenin Beylikdüzü şubesine gittik. Ancak orada doğumhane ve kuvöz olmadığı için ben hemen takipte olduğum hastaneye yönlendirdiler. Bu arada eşimde oraya ulaşmıştı. Bakırköy Acıbadem Hastanesinde geçiyor benim tüm hikayem..

Neyse eşim beni Beylikdüzü’nden Bakırköy’e araba ile götürdü. Yolda aniden sancı vuruyor, duruyor ve ben sadece gaz olduğunu geçeceğini düşünüyorum. Hatta oldukça panik olan, yolda dörtlüleri yakıp korna çala çala giden eşimi sakinleştirmeye çalışıyorum birde.. Bu sahneler aklıma geldikçe diyorum ki ; Aslan gibi kadınım valla, bırak kapris yapmayı adamı ben sakinleştiriyorum.. Bu vesile ile canım kocama çok teşekkür ediyorum.. İyi ki benim kadar soğukkanlı olmamış.. O kadar hızlı davranmasa yolda doğurabilirdim.

Hastaneye vardık, hemen Kadın Doğum hemşireleri geldi. Ben  hala sadece gazım var filan diyorum J sonra tuvalete gitmek istedim, hemşirede yanımda geldi.. Tuvalete girince kanamayı gören Hemşire beni yatağa geri yatırdığı gibi Doktorumu aradı  ‘’ Alihan Bey gaz sancısı filan değil doğum sancısı  bu ‘’ dedi.. Doktorum hastanedeydi hemen yukarı geldi, muaeyene de bakar bakmaz eline telefonu alıp ameliyathaneyi aradı   ‘’ Acil sezeryan ikiz bebek ‘’
O anda tüm hastane çığlıklarımla inledi, hiç abartmıyorum ortalık ayağa kalktı. Çünkü mümkün değil erken doğum yapacağıma inanmıyorum.. Bebekler daha çok küçük 1 kg. yaşayacaklar mı ? yaşasalar da sağlık durumu nasıl olacak ? hiçbir şey belli değil.. Nasıl bağırıyorum  ‘’ ben doğurmayacağım ‘’ diye. O andan sonra artık her şey çok hızlandı çünkü rahim tam açık az kaldı bebekler normal doğum ile gelecek ve bu hiç iyi olmayabilir çok küçük oldukları için. Hemşireler üstümü başımı binbir güçlükle çıkarıp ameliyat önlüğümü giydirdiler.

Ağlayarak girdim ameliyathaneye, bi ara Doktorumu sordum gerisini hatırlamıyorum ..

Sonradan bana anlattıklarına göre doğuma acilen hastanede bulunan diğer Kadın Doğum uzmanları ve bebeklerimin Doktoru Prematüre Bebek konusunda uzman  İbrahim Bey girmiş..Bebekler ağlayarak doğmuş ve hemen ambu yapmışlar ..

Tabii ben böyle doğuma girince eşim per perişan.. Hemşireler anlattı hep.. Dağ gibi adam yıkıldı kahroldu ağlamaktan kıpkırmızı oldu diye..

O günden sonra hayatımızda artık çok büyük değişiklikler olacaktı. Maddi manevi büyük zorluklar  ve sağlık mücadelesi bizi bekliyordu..Hayatımız bir anda altüst olmuştu..O gece kendime hiç gelemedim. Olacakları hep hissettim..

 

 

 İlgili Mesajlar

Leave a Comment