3 Prematüre Çocuk Annesi ve Fotoğrafçı Rüya

Blogumda erken doğum hikayelerine ve güçlü kadınlara yer vermeyi çok seviyorum. Okuyanlara moral aşılamayı  ve hayatlarında bir fark yaratabilmeyi hedefliyorum. Bugün Blogumda 3 Prematüre çocuk Annesi ve Doğum Fotoğrafçısı sevgili Rüya var. Kendi emeği ile ayalta kalmayı seçmiş bir Anne. Güçlü ve mücadeleci. Şimdi pırlanta gibi 3 çocuğu ile Hayatın içinde bende varım diyor.
Fazla uzatmadan sözü Sevgili Rüya’ya bırakıyorum.
Sevgili Rüya Çocukların kaç kg. kaç hafta doğdu ?? 
Benim prematüre olarak doğan ikiz kızlarım ve yine prematüre olarak doğan bir de oğlum var. Sanırım prematüre bebekleri çok seviyorum 🙂
28 Haftalık doğan kızlarımdan Bahar 1.610 gr. , Başak 1.460 gr. olarak 22.04.2003 yılında dünyaya geldiler. İkinci doğumumda 14.10.2010 yılında oğlum Ateş Kayra 1.900 kg.
Erken Doğum Sebebin Neydi ?
İkizlere olan hamileliğime 51 kiloyla başladım ve stresli bir hamilelik dönemi geçirdim.Yüksek tansiyon da görüldü. ve bünyem de çok zayıf olduğundan fazla taşıyamadım ve 62 kg.dayken aniden sancılandım ve acilen hastaneye yattım. Bir gece serum bağlı olarak hastanede kaldım ama doğum durdurulamadı ve ikizlerim dünyaya geldiler. Oğlum da ise plesenta previa denen bebek ve plesantanın yerlerinin ters gelişmesi sonucunda sürekli kanamalı ve haftanın 4 veya 3 günü hastanede yatarak geçen bir hamileliğim sonucunda 27 haftalıkken dünyaya geldi.
İkizlere doğum yaptığım hastanenin yeni doğan bölümünde sıkıntı olduğundan başka bir hastanenin yeni doğan bölümüne kuveze kondular. Ve ben ertesi gün akşam hastaneden eve geçerken bebekleri göreyim diye yanlarına gittiğimde hemşire birini getirdi bana ve diğeri de bunun aynısı zaten deyip kuvezde kalmasını söyledi. Şaşkınlık içindeydim doğum esnasında görmediğim için sanki başkasının bebeği gibime gelmişti. şöyle bir bakıp hemşireye geri verdim. Eve geldiğimde hazır vaziyette odalarını görünce birden kendime geldim ve içime büyük bir acı oturdu. Neden bebeğimi öpüp koklamadım, neden diğerini de görmedim diye…. Ve çok ağlamıştım, gerçekten kötü bir duyguydu. Ertesi gün hastaneden aradılar ve kucağıma aldığım bebeğim normalde çok güzel beslendiğini ama ben kucağıma aldıktan sonra beslenmeyi redettiğini söyleyip, anneyi istiyor dediler ve ben her gün günde iki kez emzirmeye hastaneye gidiyordum.Ameliyatlı bir şekilde her gün oraya gidip emzirmek gerçekten zordu ama neredeyse uçarak gidiyordum. Bebeklerimi görecektim çünkü. Oğlumda ise o da düşük kilodan dolayı 1 hafta kuvezde kaldı ve 1 haftanın sonucunda 2.200 gr. olarak eve geldi.
Prematüre çocuklarını nasıl büyütün, bu dönemde neler yaşadın ?
İkizler 10 gün kuvezde kaldılar ve sonra eve çıkarttık. Ailem en büyük yardımcımdı. Hep beraber büyüttük desem yeridir. Çok geceler mama yedirirken uyuyakalıp elimden biberonları düşürdüm 🙂 Annelerin en büyük derdidir uykusuzluk. Benim ikiye katlanmıştı bu durum. Hem ikiz hem prematüre….2 saatte bir beslemem gerekiyordu ve bütün gece odalarında koltukta nöbet tuttum. her şeyleri saatliydi ve not defterim vardı. hangisine hangi saatte ne verdim diye yazardım. yanımda yardımcı tutmak zorunda kaldım bir süre sonra. 15 aylık olana kadar yardımcım da vardı. bu kadar tempoda 50 kiloya düşmüştüm ama bebeklerimin maşallahları vardı, onları iyi beslemiştim 🙂
     
Prematüre bebek annesi olmak nasıl bir duygu???
Kuvezdelerken emzirmeye gittiğimde diğer bebeklerin yanında çok çok küçük olduklarını gördüğümde çok üzülürdüm. Kuvezden çıkıp eve geldiklerinde mamanın üzerinde prematüre bebekleri için yazısını gördüğümde de çok üzülmüştüm. Demek ki benim için üzücü bir duyguydu.
     
Fotoğrafçılığa nasıl başladın ??
Fotoğrafçılığa zaten hep bir merakım vardı. Fakat kendime meslek olarak fotoğrafçılığı seçmemdeki amaç, oğlum 9 aylıkken eşimden ayrılmıştım ve birşeyler yapmam gerek diye düşündüm. Hem sevdiğim bir şey hem de çocuklarıma da vakit ayırabilirim diye fotoğrafçılığı seçtim.
Fotoğrafçılık derneğinden ayrıca Milli Eğitimden onaylı Temel eğitim belgemi de aldım fakat bu yeterli değil tabiiki. Sahada koşturmak gerek. Hem bireysel olarak hem stüdyoyla beraber çalışmaya başladım. Gelin-damat dış mekan çekimleri yaptım, okul mezuniyet gecelerinde fotoğraf çektim. Ama gönlümde yatan doğum ve bebek fotoğrafları çekmekti. Şimdi sadece bu alana yöneldim ve bu yönde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca devlet desteği olan KOSGEB belgemi de aldım, yakında kendime ait bir stüdyo açmayı da istiyorum. İşimi çok seviyorum ve bunu her çekim yaptığım kişi de söylüyor bana. Beni en çok mutlu eden an da çekim yapıp da fotoğrafları veya albümü teslim ettikten sonra teşekkür için arandığım zaman…. İşte o her şeye bedel oluyor 🙂 ayrıca işin haricinde de portre ve sokak fotoğrafları da çekiyorum ve bundan da çok büyük bir keyif alıyorum.
Kızlarım Bahar ve Başak şimdi 12 yaşında, 6. sınıf öğrencisi, gayet sağlıklı ve başarılı çocuklar. Oğlum Ateş Kayra ise 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. O da gayet sağlıklı ve zeki bir çocuk.

Instagram / ruya_asyaliphotograpyİlgili Mesajlar

Leave a Comment