3 Yaş Dönemi Dönüm Noktası

3 yaş dönemi

3 Yaş Dönemi Dönüm Noktası

Eminim yeni Anne adayları da bir zamanlar benim düşündüğüm gibi ” Biraz büyüse, ele avuca gelse, kendi yemeğini yese ” vb. şeyler mutlaka düşünüyorlardır..

Uykusuz geceler, gaz çıkartma, emzirme, mama hazırlama, ek gıda geçişleri, alt değiştirme hepsi ayrı ayrı uğraş ister.. Tabiiki güzel yavrularımız için hepsi değer..

Lakin bu dönem geçsede ben ne yersem yese, kendi zaman geçirebilse, arkadaşları ile oynayabilse, okula gidebilse dediğimiz anlar vardır.. İşte 3 yaş dönemi tamda bu noktada devreye giriyor. Bilhassa benim gibi çoğul çocuk ( İkiz-Üçüz ) Anneleri dört gözle beklerler bu dönemi.. Yukarıda sözünü ettiğim işleri tek bebekle değilde çoğul bebeklerle yapmanın ne kadar yorucu olduğunu nasıl anlatabilirim bilemiyorum .. ( Birde işin içine prematürelik sorunları eklenince ” Ayıkla pirincin taşını ” deyimi ne kadar da yerinde olur zannımca .. )Taaa Taaaam.. Benimde heyecan ile beklediğim 3.yaş dönemi gelip çattığında kesinlikle bir hafifleme oldu.. Artık kendi kendilerinede oynayabildiklerini gözlemledim.. Komşu ve arkadaşalrımın çocukları ile nispeten oyun kurabildikleirni farkettim. Bilhassa kendilerinden 2-3 yaş büyük çocuklarla..

Zaten 2,5 yaş döneminde yarım gün kreşe başlayan Duru ve Kaan çok sosyalleşmişlerdi.. Kreşte öğrendikleri oyunları evde tekrarladıklarını, şarkılar söylediklerini ve bu şekilde bayaı oyalandıklarını farkettim..

2 yaşından beri masada kendilerine çatal, tabak, kaşık verdiğim için yemeklerini yiyebildiklerini gözlemledim .. ( Ama ben sulu yemeklerde destekledim )

Evde getir-götür işlerini yapabildikleri için bu tarz minik görevler verdik kendilerine..

Evdeki aktivitelerimiz arttı..Mesela resim yapma, boyama, oyun hamuru, lego, kitap okuma vb.

Uzmanlar 3. yaş döneminin birey olmaya başladıkları dönem olduğunu belirtiyor..Bu yüzden onlara mümkün mertebe öz bakım becerilerini geliştirmeleri için fırsat verilmeli.. Giyinme-soyunma, temizlik, tuvalet alışkanlıkları en iyi bu dönemde gelişir..3. yaş döneminde Anne-Baba’yı taklit ederler.. Yanlarında artık dahada dikkatli olmanız gerekir.. Yanlarında konuştuklarınızı, başkalarının yanında tekrarlayabilirler.. ” Çocuk, Anne-Baba’nın aynasıdır” diye boşuna dememişler..

3. yaş dönemi ben merkezcilik dönemidir.. ” Benim ” ” Her şey Benim ” ” Ben yapacağım ” dönemi gelmiştir. Bu istekleri yerine gelmez ise öfkelenip ağlama krizine girebilirler.. Onların geçiridği bu dönemi ben kendimce ergenlik dönemine benzetiyorum.. Mümkün olmayan yada çok zor olan bir şey istediklerinde onlara seçenekler sunup kendisine seçme hakkı vererek atlatılabilir bu dönem.. Bu şekilde kendi karar verebileceği için, kendisine saygı duyulduğu için rahatlayacaktır.. Fakat bunu çoğul çocuklarla uygulamak zor olabilir.. Zira her kafadan bir ses çıkar, kardeşlerden birine uyan, diğerine uyanmaz.. :)

En güzel yanı birey olmaya başladıkları bu dönemde sizin en iyi arkadaşınız olurlar.. Bunun tadını çıkarmaya bakın.. Sizin ile sohbete edebilirler… Onların bir sonraki aşamaya geçtiklerini görmek büyük mutluluk verici..

Tüm yavruların sağlıkla bu dönemleri yaşaması dileği ile..

Not: Bu dönem çok hareketli oldukları ve kendilerine olan güvenleri arttığı için kazalarda çok sık yaşanabilir.İlgili Mesajlar

Leave a Comment