30. Haftada Prematüre Doğan Hayat Bebek

Hikayemden ve bazı fotoğraflardan en yakınlarım bile habersiz.Ama belki de bu yazı birçok anneye umut olacak.Detayları atlamayacağım.Benim anne olma hikayem de oldukça uzun.Umarım okurken sıkılmazsınız.Bol fotoğraflı bol sıkıntılı ..

Bir Anne için  en üzücü şeylerden bir diğeri Bebeğinin doğumu gibi o mucizevi anın aynı zamanda hayatının en kabus dolu en hatırlamak istemediği bir anı olması.

10 Mart 2015’te Bebeğimin 1.yaşını kutlarken o gün 1 yıl önce yaşadığım acıları çektiğim sıkıntıları hatırlayacak olmak beni üzüyor. Evliliğimizin 1. yıl dönümünde aldık mucize haberi. 4 haftalık gebeydim ama daha önce kimyasal gebelik yaşadığım  için bu sevincimizide  buruk korku ile karışık yaşadık.

Mavi battaniyeli erkek bir bebek ben rüyalarımda sürekli ziyaret ediyordu. Biliyordum 1 oğlum olacaktı !

Gebeliğimin 5. haftasında bulantılarım arttı. Hiç bir şey yiyemiyordum. Sudan bile tiksiniyordum. Gün geçtikçe rahatsız ediyordu  beni kusmalar. Bulantılar, yemek kokuları, yeni yıkanmış çamaşırlar bile kokuyordu..Günde 5-6 derken en az 10 kereye çıkmıştı kusmalar. Tabii buda tıbbi destek gerektiriyordu..Her gece acildeydik..Kusmaktan midem yırtılmıştı.. Artık kan kusuyordum..Mide yanmalarım, sırt ağrılarım derken dişim de başlamıştı.. Kanal tedavisi ile devam etti serüvenim..

Kanımda pıhtılaşma olduğu için tekrar kimyasal gebelik olması ihtimaline karşın kan sulandırıcı iğne kullandım.
5 Mart 2015 tarihinde şidettli ağrılarla sağlık ocağına gittim. Doktor ; ” ben burada bir şey yapamam, Hastaneye gitmen gerek ” dedi. Yanımda kimse yoktu.. Ağlayarak odadan çıktım ve bir köşede oturdum. Başka bir Doktor gördü beni ve gebe izlem odasına aldı. Ebeler Doğumun başladığını söylediler. Ben çığlık çığlığa bağırıyordum..Ebelere sadece belimin ağrıdığını, doğurmayacağımı söylüyordum..Hemen ambulans çağırıldı. Ankara’da büyük bir Hastaneye ulaştım. Bir süre gözlem altında kaldım ve sancılarım durdu.

Ancak tansiyonum yükselmeye devam ett ve evde her sabah ensemde ağrılarla uyanıyordum.Yine bir sabah 10 Mart 2014’te ensemde müthiş bir basınçla uyandım. Tansiyonum 18/10 .. Hemen ilaç alıp eşimi aradım ve Hastaneye ulaştık. Doktoru beklerken dahada fenalaştım..Sara krizi gibi ağzımdan köpükler çıkmış bayılmışım.. Hemen ” Mavi kod ” anonsu yapılmış.. Yani tüm sağlık personeli çağırılmış ve doğuma almışlar..Eşimin anlattığına göre ” İsmi Hayat olsun ” deyip gözlerimi kapamışım..

Kendime geldikten sonra ilk sorduğum şey ” Bebeğim iyi mi ? ” Doğumun 3. günü Yeni Doğan Yoğun Bakıma gittim tekerlekli sandalyeyle..Daha önce hiç prematüre bebek görmemiştim. En fazla 5 dk. dayanabildim her şeyin yoluna gireceğine yürekten inanarak..

 Hayat 30. Haftada 1200 gr. 37 cm doğdu ve 75 gün kuvözde kaldı..Yeni Doğan Yoğun Bakımda Foto çekmek yasaktı bu yüzden fazla Foto yok elimde..  Bu Fotoda 1700 gr. civarında

Ertesi gün Doktor odaya geldi ve Hayat’ın bağırsaklarının gelişmediğini söyledi. Bir ameliyat gerektiğini ve çok iyi bir ekip ayarladıklarını söyledi. Prof. Dr. Aydın Yağmurlu ..Kendisini çok seviyoruz. Mükemmel bir İnsan..

1 saat sürecek ameliyat için kendimizi hazırladık. Delik kapatıldı ancak 4 gün sonra karnı yeniden şişmeye ve ağzından safra gelmeye başladı. Belli ki bağırsaklar dikilmeye hazır değildi. Bu sefer bağırsağın ucu dışarıya verilecekti. 2. ameliyata girdi oğlum. 1900 gr. olana kadar kaka dışarıya verildi ve özel kremlerle temizlendi her seferinde.

16 Mayıs 3. ve son ameliyatımız. Bağırsaklar içeriye alındı. Son kez 1 gece yoğun bakımda kaldı yavrum sonra odaya alındı. 22 mayısta taburcu olduk..

Prematüre Bebek bakımı zor ama oğlum yanımda olduğu için hepsi bana vız geldi. Tek başıma baktım..75 gün boyunca oğlumu ziyarete gittim.ona güç verdim..Kendime hep iyi baktım. Maddi ve manevi sor günler geçirdik ama hepsini eşim ile birlikte atlattık.

Yaşayamadıklarım için üzgünüm .. Lohusa dönemi, emzirme, 40 uçurma, göbek bağı düşmesi vb. Bebeğim için hamileyken alış-veriş yapamadım.. Hamileyken çekilmiş sadece bir tane fotoğrafım var..Daha çok olsun isterdim..

Yan odalarda doğum yapıp mutlu bir şekilde Bebekleri ile olan Anneleri izledim..Bebek seslerini izledim..

Hayat Ali şimdi 7,5 aylık 6 kg. ve 75 cm.

Didem Kartal

Hayat Ali’nin Annesiİlgili Mesajlar

Leave a Comment