680 gr. Doğan Premature Bebek Can’ın Hikayesi

Blogumda her zaman erkne doğum hikayelerine yer veriyorum biliyorsunuz. Bugunda Konuk Yazar Sevgili İnci Candemir. 680 gr. doğan Can Candemir’in Annesi , 680 gr.la Hayata Tutunmak kitabının yazarı ve PBED kurucusu.

Sizlerle paylaşmak için Sevgili İnci hn. ile kısa bir söyleşi yaptım. Bir kaç soru sordum. İlgi ve merakla okyacağınızdan emin olarak Sözü Sevgili İnci’ye bırakıyorum.

 

1. Erken doğum hikayeniz ( Sebebi, kuvöz günleri vb. )

Oğlumun adı Can Candemir. 2008 yılında tesadüfen 5 günlük bir seyahat esnasında ABD dünyaya geldi. Şimdi 6 yaşında ve ilkokul 1.sınıf öğrencisi.
Çok sağlıklı ve normal bir hamilelik geçtirdim.
5 aylık hamile iken 6 günlük bir ABD seyahati planlamıştık ve doktorumuza gidip uzun uçuş için onay aldık.
Doktorun cevabı aynen şöyle idi ‘’ 23 haftalık hamilesiniz, Çin’e kadar gidebilirsiniz’’
Havayolları sorun çıkarmaması için rapor dahi aldık ve rapor söyle der ‘’ 23 haftalık hamiledir,uçuşuna engel yoktur ‘’
ABD havaalanına inerken eşimi kızdırmak için şu cümleyi kurdum.’’ Ne biçim yere geldik , neyse yatcaz kalkcaz 5 gece “. Nerden bilebilirdim ki tanrının bizim için başka planlar yaptığını 🙂 Planladığımız 5 gecelik seyahat tam 135 güne dönüştü.Seyahtimizin 2.günün sonunda hafif gaz ağırısı başlamıştı ve geçmeyince türkiyedeki doktorumu aradım oda gıda değişikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi.Biraz daha bekleyipte şikayetim artınca , hastanenin acil servisinde bulduk kendimizi.Meğerse gaz sancısı sandığım şey doğum ağrılarının kendisi imiş.
Doktorlar doğumun başladığını , bebeğin başının göründüğünü söylediğinde dünyamız yıkıldı.Korkunç bir andı.
Daha sonra %40 yaşama şansı var ve %95 hasarlı olabilir dediler ve bizden bebek henüz  23 haftalık olduğu için erken doğum gerçekleştiği an yaşatmak isteyip istemediğimize bağlı olarak onay imzası istediler. 24 hafta yaşam sınırında olduğu için ABD deki prosedür böyle imiş.
Oğlum Can 21.mayıs 2008 de ( yani dönüş biletlerimizden 3 gün önce ) normal doğum ile önlenemez bir şekilde dünyaya geldiğinde sesi çıkmadığı için eşime dönüp yeniden yaparız dediğimi hatırlıyorum.
Kısacası en başta kendim  ( çünkü korkunç bir suçluluk duygusu oluyor tüm pre annelerinde ) , en çok sorulan soru olan neden erken doğum oldunun yanıtı tıbbı komlikasyon anlamında yoktu. Zira ABD deki profesörler, vucutdun bunu planlamıştı ve biz her ne yaptığsak bunu önleyemedik ( 2 gün ayaklarım 45 derece acı ile eğik yatırıldım hastanede ).Elbette erken doğumun belli nedenleri var , çoğul gebelik , yüksek tansiyon , rahim yetmezliği , obezite , sigara vs. benim için hiçbirisi söz konusu değildi . Kader .O nedenyle kitabımın 2 bölüm başlığı şöyle der ‘’ Tanrıyı güldürmek istiyorsan , ona planlarından söz et ‘’Zira bazı ailelerin sık sık ABD bağlantıları vardır , oysa biz 1999 yılında ilk kez tatil için gittiğimiz ABD ye vizemizin bitmesine 1 yıl kala 2008 yılında orada evlenen arkadaşımızı 6 günlüğüne ziyaret etmeye gitmiştik .

Doğum sonrası _

Çaresizlik , suçluluk , perişanlık , yanlızlık ve derin korku. Bazı şeyleri anlatmak güç , ancak başınıza geldiğinde anlıyorsunuz.En başta bağlanmaktan çok korkuyorsunuz.
Kuvöz de bebeğimi ilk görmeye gittiğim gece nefes dahi alamadım.65 kuvozün bulunduğu hastanede en küçük olan bizim ki idi. sadece 670 gr lık bir can , heryerinde kablolar bağlanmış , perişan ama yinde allahın müthiş bir sureti herşeyi tamam.derisi şefaf , hücreleri görünüyor.
o duyguları anlatmak ancak kitabımın sayfalarına sığabildi 🙂
Eşim görevi nedeniyle tükiye geri döndü , ben işimden ayrılmak zorunda kaldım.,135 gün kuvoz başında nöbet tutum , başka ailelerin 7-8 ay hastaneden çıkamadığını dinleyerek 🙁
süreç boyunca beyin kanaması İVK , sık sık solunum durması , hastane enfeksiyonu ,kansızlık, RDS, menenjit şüphesi, göz ameliyatı ve birçok sorun. Yaşam sınırındaki prematüreliğe dair ne varsa yaşadık.

3.Erken doğum yapan Annelere tavsiyeleriniz ?

 

Prematüre bebek ebeveyn danışmanlığı eğitim programında anneleri verdiğim tavsiyeler şu şekilde sıralanıyor.

1.’’ İyi olmak ‘’ Her ne sizi iyi hissetiriyorsa onu yapın ve bebeğinizi ziyaret ettiğinizde iyi ve güçlü duygular ile gelin.Söylemesi kolay ama uygulaması en zor olan bu.
Zira yapılan tüm araştırmalar bebeğin anneyi kuvözde dahi olsa hissettiği ve duygularını aynaladığını göstermektedir.
2. ‘’ Yoğun bakım sürecine dahil olmak ‘’ Türkiye koşullarında tüm hastenelerde bu imkanı yaratmak elbette kolay değil.Ancak tüm araştırmalar göstermektedir ki bebek ile anne arasında (erken doğum ile) kopan fiziksel bağın doğru uyaranlar ve koşullar altında ( bebek ne kadar hasta ve erken doğmuş olursa olsun) sürdürülmesi gerekiyor.  Zira kuvozdeki bebeğin iyileşmesi ve gelişmesi için anne bir nevi ilaçtır.Uygun uyaranlar ile kuvöz ortamında sağlanan anne – baba dokunuşu, ten teması ve sesi prematüre bebekler için iyileştirici etki yapmaktadır.Bebeğin kalp atışları, göz bebek hareketleri ve nefes alışverişi üzerinde yapılan gözlemler bunu göstermektedir.
3. ‘’ Anne Sütü ‘’ olmazsa olmaz.Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için eşsiz bir şifa kaynağı.Anne sütü temini konusunda annelere uygun teknikleri eğitimleriminde aktarıyorum.

4. 680 gr. ile Hayata Tutunmak kitabınızı ne zaman yazmaya karar verdiniz ?

Mucizevi bir şekilde herşey yolunda gidince , bu umut hikayesinin başkalarına ışık olmasını istedim. zaten 135 gün yoğun bakımda günlük tutmuştum , dolaysıyla tüm duygular kitaba çok güçlü bir şekilde geçti.
En güzel yorumlardan birisi bir erkek arkadaşımdan geldi.aynen altıyı aşağıda. ‘’ tabii bu arada okurken maalesef çok göz yaşı var ama mutlu son garanti ”

5. PBED nedir ? Neyi hedefliyorsunuz ? kısaca bahseder misiniz ?

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı Nedir ?
Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığıaileleri yoğun bakım süreçinde bilgi ile destekler ve bebeklerinin gelişimi için doğru bakımın uygulanmasına rehberlik eder.
Ebeveynlerin prematürelik gerçeği hakkında yol gösterici bilgi ile desteklenmeleri çok önemlidir.
PBED, aileleri yoğun bakım süreçine dahil etmeyi ve erken doğum ile kesintiye uğrayan anne – bebek ilişkisini sağlıklı bir sürece oturtmayı amaçlamaktadır.
Araştırmalar, yoğun bakımdaki bebeklerin iyileşmesi için tıbbi destek kadar aileleri ile ilişki içinde olmaları gerektiğini kanıtlamıştır.
Uygun uyaranlar ile kuvöz ortamında sağlanan anne – baba dokunuşu, ten teması ve sesi prematüre bebekler için iyileştirici etki yapmaktadır.
Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı, aileyi desteklemek üzere erken doğumun gerçekleştiği andan itibaren devreye girer.Bebek yoğun bakımda kaldığı sürece ebeveynlerin bebekleri için neler yapabilecekleri konusunda bilgilenme sağlar.
Hastaneden taburcu olan bebeğin evdeki bakımı ve gelişimi hakkında aileye eğitim verilir. Ebeveynler genelikle bebeklerinin fiziksel gelişimini önemserken, sosyo-duygusal gelişimini gözardı ettikleri gözlemlenmektedir.
Prematürelik bir risktir. Bu risk hiçbir zaman ortadan kalkmadığı için ailelere neyi – niçin – nasıl yapmaları gerektiği konusunda bilgi verilmesi ve erken müdahale için kaynaklara yönlendirme önemlidir.
PBED eğitim konu başlıkları:
1.Prematürelik gerçeği ve prematüre bebek ebeveyni olmak
2.Prematüre bebek ebeveynine düşen 10 görev
3.Prematüre bebeklerde temel davranış şekilleri ve uyku düzeni
4.Sosyalleşen bebek ve sosyo – duygusal gelişim
5.Prematüre bebeklerde ağlama nedenleri ve teskin etme şekilleri
6.Prematüre bebeklerde beslenme
7.Evde prematüre bebek bakımı
8.Prematüre bebeklerde gelişim
9.Takibin önemi ve erken müdahale
Sevgiler
İnci Candemir
www.pbed.net

İlgili Mesajlar

Leave a Comment