7 Hafta Fark İle Doğan İkizler

7 hafta fark ile doğan ikizler Zeynep ve Zümra

7 Hafta Fark İle Doğan İkizler Zeynep ve Zümra

Benimki de bir tüp bebek hikayesi. Evlendiğim 4 yıl boyunca bebeğim olmadı. Ya bu ev hep boş kalırsa düşüncesi ile geçti zaman. Ameliyat aşılama ve son olarak tüp bebek yapıldı. Allah’ın kısmetli kullarından olmalıyım ki ilk seferde tuttu. Sevinçten delireceğim sanmıştım. Hemde ikizdi bebeklerim.

Ama içimde sürekli beni kemiren kötü bir his vardı. Bir şey olacak biliyorum. Bu kadar mükemmel gidemezdi hayatta hiç bir şey. En nihayet haftalarım çok ilerleyemeden ikizler arasında boy-kilo-hafta gelişimi açısından büyük bir fark oluşmaya başladı. Doktorlar o sıralarda bir anlam veremiyordu bu duruma. Aralarındaki fark git gide açıldı.. Minik kızım için hiç yaşar diyen bir doktor çıkmadı.

Doktorum ve ben inanmak istesek de tablo pek iyi değildi

Buna üzülüp ağlarken kaşıntılar başladı vücudumda 24. Hafta civarı. Karaciğer enzimlerime bakıldı. Yükselme var. Gebelik kolestazi denilen bir rahatsızlık teşhis edildi. Arkasından tansiyon yükselmesi. Arkasından protein kaçağı. Ve hellp sendromu.. Sonuna geldik yolun artık bebeklerimle biliyordum. 1 hafta hastanede yattım. Bu hastaneden ya 3 kişi çıkacaktık ya 2 yada hiç birimiz durum riskliydi. Ama şunu biliyordum sonuç ne olursa olsun ben anneydim artık ve hiç bir şey eskisi gibi olamazdı hayatımızda..

Sonunda 24 aralik 2013 günü sevgili doktorum doğuma aldı beni ve biri 31 haftalık 1560 biri 24 hafta ile uyumlu 580 gr. iki kızım doğdu. Doğum sırasında öğrendiğimize göre küçük kızımın kordonunda amniyo kesesinin ulaştığı yerde daralma vardı. Bu yüzden ikizlerim arasında bu kadar fark olmuştu.Minik kızım Zeynep 500 grama kadar düştü. Büyük kızım 30 gün, minik kızım 72 gün yoğun bakımda kaldılar. Şimdi 6 aylıklar ve aralarında hala 2 kg. fark var.  Her şeye rağmen şükürler olsun yanımdalar, iyiler.

Allah kimseyi evladıyla imtihan etmesin. Küvez başında evladını bekleyen annelere yardim etsin.

Hande TİRYAKİ
Zeynep ve Zümra’nın Annesi

İlgili Mesajlar

Leave a Comment