Annem Diş Perisi

” Bugün Blogumda Konuk Yazar Çocuk Diş Hekimi Dr.Dt. Elif İPEK YILMAZ var. Kendisi sosyal medya’da Annem Diş Perisi hesabını kullanıyor. Kendisinden Prematüre Anneleri için Çocuklarda Diş Sağlığı için bir keç satır yazmasını rica ettim. Beni kırmadı. Sözü kendisine bırakıyorum. ”

 

O mucize bedeninizde can bulduğunda her şeyin en iyisini nasıl yapabilirim onun için diye düşünmeye başlar melek anneler. Aslında bu içgüdü bebeğimizin sağlığını korumak için çok doğru zamanda sinyal verir. Çünkü hamilelik dönemi bebeğimizin gelişiminin çok önemli kısmını kapsar. Örneğin dişlerin gelişiminin birçoğu daha anne karnındayken başlar. Bu sebepten dolayı anne adaylarının beslenmelerine ve özellikle kendi diş sağlıklarına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Beslenmenin doğru ve sağlıklı olması gelişen dişlerin sağlığı ile direkt bağlantılıdır. Annenin diş sağlığına gelirsek, annenin ağız durumunun kötü olması (dişeti hastalıkları, enfeksiyon, diş çürükleri gibi) erken doğum riski ve düşük ağırlıklı bebek doğumları ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Bebeğimizi kucağımıza aldığımız andan itibaren ağız temizliği başlar. Günde birkaç kez özellikle emzirme/beslenme sonrası nemli gazlı bez/tülbent ile ağız içi silerek temizlenmelidir. Dişler çıktıktan sonra bu günlük rutin temizliğe aynı şekilde dişler de silinerek devam edilir. Azı dişleri çıkmaya başladıktan sonra diş fırçasına geçilebilir. Macun kullanmak şart değildir hatta benim önerim çocuk isteyene kadar macunsuz fırçalanmasıdır. 0-3 yaş arası florsuz bebek macunları önerilir.
Bu kadar küçükten başlanan ağız temizliği sayesinde hem sağlıkları korunacak hem de sağlıklı bir alışkanlığın temeli sağlam bir şekilde atılacaktır.
Ve gelelim bizim buluşma zamanımıza. Öncelikle kısaca çocuk diş hekimliği nedir bundan bahsetmek isterim. Çocukluk çağında (0-13 yaş) süt ve kalıcı dişlerde oluşan hastalıkların tedavisi ile uğraşan bölümdür ve en önemli görevleri çocuk psikolojisini iyi bilerek, onları korkutmadan diş hekimi koltuğuna alıştırmak ve yaşamları boyunca sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamaktır.Çocukların ilk diş muayeneleri 6 ay-1 yaş arası yapılmalıdır. İleride oluşabilecek problemlerin önlenmesi, oluşan problemlerin erken tespiti ve çocukların ortamı tanıması adına pedodontist ziyareti 6 ayda bir düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Doğru zamanda başlanan ve doğru şekilde devam ettirilen ağız ve diş sağlığı bakımı ve kontrolleri sayesinde belki de çocuğunuzu çürüksüz, sorunsuz bir gelecek beklemektedir. Herkese sağlıklı günler, sağlıklı gülüşler dilerim.
Çocuk Diş Hekimi
Dr.Dt. Elif İPEK YILMAZ
annemdisperisi@gmail.com
annemdisperisi.blogspot.com
https://instagram.com/annemdisperisi

İlgili Mesajlar

Leave a Comment