Bebeğim Çok Kusuyor

Bebeğim Çok Kusuyor

Sadece yetişkinlerde duyduğum ” reflü ” kuvözden eve geldiği gibi kızımda başladı.Genelde her mama içiminden sonra fışkırır tarzda kusuyordu.Yeni doğan yoğun bakımda takip eden Doktorumuz İbrahim Bey, eczanelerde satılan ve çok sık kullanılan bir ilaç verdi. Düzenli kullandık. Bu şekilde biraz daha yoluna girdi. Zaten uzmanlar genelde; sabırlı olunması gerektiğini, katı gıda dönemine geçince ve bebek yürümeye başlayınca azaldığını söylüyor. ( Doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın )

Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması. Yetişkinlerde ” mide yanması ” olarak biliniyor. Bebeklerde öksürük ve kusma ile kendini gösteriyor. 

Duru, bebekliğinde zayıf, cılız bir bebekti. Ben hep kusmalarına, reflüye bağladım bu durumu. Hatta Dr. İbrahim Bey ile bu konuyu konuştuğumda; Duru’nun minyon tipli olacağını söylemişti.Ek gıdalara başlayınca, reflü kayboldu diyebilirim. Çorba, meyve püresi, kahvaltı derken her şey yoluna girmeye başladı. Şöyle ki; bu seferde çok ağlarsa kusuyordu. Bizde mümkün olduğunca ağlatmamaya çalışıyorduk. Şu an nerde ise 5 yaşında ama çok ağlarsa hala kusar.

Bizim hastalık olarak gördüğümüz bu olayı, uzmanlar bebeklerde    ”fizyolojik ” olarak tanımlıyor.Dikkat etmeniz gerekenler 

* Anne sütü alan bebeklerde reflüye daha az rastlanıyor. Az ve sık olarak Anne sütü ile besleyebilirsiniz.

* Mama ile besliyorsanız ( benim sütüm Duru ve Kaan kuvözde iken kesildiği için mama ile besledim ) mama değişimi kusma şikayetlerini bir süre ortadan kaldırsa da daha sonra tekrar başlar.

* Bebeğinizi besledikten sonra 45 derece dik bir açı ile baş ve gövde dik olacak şekilde yatırın. ( Ani bir kusma olabilir. Bende mutlaka gaz çıkarır sonra kafası yukarıda olacak şekilde yatırırdım. Hatta beşiklerin altını destekleyip yukarı kaldırmıştık.

* Bebeğinizin gazını mutlaka çıkarın.

* Büyükler bebekleri çok güldürdüğümüz de ” kusar ” diye çok kızardı; haklılarmış. Bebeğinizde kusma şikayeti varsa çok gülme ve çok ağlamamasına dikkat etmeniz gerekiyor. ( Yukarıda da bahsettiğim gibi, her şey yoluna girdiğinde bile kızım çok ağladığında kusardı.)

* Biberon ile beslenen bebeklerde reflünün daha fazla görüldüğü söyleniyor. (Bebek emmeye çalışırken daha fazla hava yuttuğu için) Ben bebeklerime sütüm olmadığı için mama veriyordum. Bu yüzden biberon kullanıyordum. Doktorumuz bize bebeklerin çok gazlı olmaması ve fazla hava yutmamaları için Dr. Brown marka biberon önerdi. Bu markanın biberonların da bebeğin fazla hava yutmasını engelleyen bir çubuk var. Ben yaklaşık 5 sene önce kullandım. Şimdi başka markalarda da olabilir.

Not: Bebekler bazen beslenmeden sonra sızıntı şeklinde kusabilir. Genelde gaz çıkarılmadığı zaman olur. Bebeğinizde ” reflü” varsa daha sık ve fışkırır tarzda kusmalar olur.İlgili Mesajlar

Leave a Comment