Bebeğim Geç Yatıyor Geç Kalkıyor

Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı bu.. Çevremde ve sosyal medyada bir çok Anne gözlemliyorum bebeğinin gece geç saatlerde uyuduğundan bahseden..İşin kötüsü bir çoğu bundan çok memnun. Zaten kendisi alıştırmış.. Sabah erken kalkmak istemediği için bebeğin uyku düzenini bozan Anneler tanıdım. Bir çok Annenin işine geliyor Bebeğin geç yatıp sabah geç kalkması.. İstisna durumları hariç tutuyorum.. Her hangi bir sıkıntı yüzünden bebeği uyumadığı için perişan olan Anneleri yada uyku eğitimi hakkında bilgisi olmayanları..

Bebeğe uyku düzeni oluşturulabilir ( Tabii doğru olan gece uykusundan bahsediyorum ) ve nasıl alıştırırsan öyle gider mantığı burada da geçerlidir.

Yaradılışımız gereği biyolojik saatlerimiz belli. Vücudumuzun yenilenmesi ve enerji depolayabilmemiz için gece belli saatlerde mutlaka uykuda olmamız gerekiyor. Bebeklerin ise gece uykuda olmaları beyin ve zihinsel gelişimleri için oldukça mühim.

 

Uzmanlar gece 22:00 ile 04.00 arasında bebeklerin karanlık bir odada mutlaka uyuyor olmaları gerektiğinin altını çiziyor..

Eğer Bebeğiniz geç yatıyorsa aşağıdaki nedenlere bir göz atmalısınız ?

1. Kendi ihtiyaç ve isteklerinize göre mi bebeğinizi uyutuyorsunuz ? ( Eğer böyleyse bebek uyku saatlerini mutlaka şaşıracaktır )

2. Uyumadan önce çok mu besliyorsunuz ?

3. Uyumadan önce çok mu oyun oynuyorsunuz ?

4. Belli bir uyku ritüeliniz var mı ?

 

Bebek uyku eğitimi devreye giriyor bu durumlarda..Biyolojik saati şaşırmış bir bebek elbette gece geç yatacak sabah geç kalkacaktır..Yada hiç uyumayacak belkide uykusu kaçacak.. Tam bir kabus öyle değil mi ?

Bir önceki yazımda kendi uyguladığım yolları ve deneyimleri okumak için tık tık lütfen..

Sabah erken kalkmasın diye bebeğin uyku saatlerini kendinize göre ayarlıyorsanız hem kendinize hem bebeğinize zarar veriyorsunuz demektir. 0-3 yaş dönemi bebeğin sağlıklı gelişiminde çok önemli. Bunun için sağlıklı beslenme ve kaliteli bir gece uykusu şart..Karanlıkta kandaki melatolin seviyesi artıyor. Melatolin uykunun derinleşmesini ve daha fazla büyüme hormonu salgılanmasını sağlıyor. Bebeklerin beyni gündüz öğrendiklerini gece uyurken pekiştiriyor.

Uzmanlar 0-3 yaş döneminde yapılan uyku düzeni bozukluklarının beyin gelişimini olumsuz etkileyeceğini vurguluyor.

Bütün bebekler için zararlıyken zaten erken doğan prematüre bebeklerin gelişimini kim bilir ne kadar olumsuz etkiler. Prematüre bebeklerin daha fazla iyi beslenmeye, daha fazla kaliteli uykuya ihtiyaçları var..

Bende prematüre doğan ikizlerim Duru ve Kaan’ı büyütürken çok yoruldum, zorlandım ama biyolojik saatlerine hep sadık kaldım. Sabah uykularımdan feragat ettim sonra öğle  vakti onlarla  uyudum gerektiğinde..

Bilimin gece uykusunun önemini vurgulaması ile birlikte Zaten bizi Yaradan da belli bir sisteme göre yaratmış. Yetişkinler içinde gece 12:00’dan önce uyunan 1 saatlik uyku 2 saatlik uykuya eşdeğer. Güneş doğmadan sabah erken kalkmakta yaradılış kanunlarımıza uygun olduğu için zindelik veriyor. Daha dinç oluyoruz.

 

Bu yazıyı okuduktan sonra Bebeğinin uyku saatlerini erkene almak istersen bir kaç püf noktası..

Bu geceden itibaren yine aynı saatinde yatsın ama sabah erken kaldırmalısın.

Gün içinde çok fazla uyumasına  izin vermemelisin

Bilhassa ikindi vaktinden sonra

Gece her zamankinden 15 dk. erken yatırabilirsin

Her gece 15 dk. erkene alabilirsin uyku saatini..

 

Not: Psikolojik kökenli veya kalıplaşmış uyku sorunlarını çözmek için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

İlgili Mesajlar

Leave a Comment