Bebeğim’in ilk çorbası

Bebeğim’in ilk çorbası

Bebeğim’in ilk çorbası

Çocuklarıma evde kendi ellerimle hazırladığım gıdaları yedirmek benim için tam bir tutku . Her öğünlerinde mutlaka bol vitaminli ve mümkünse ev yapımı besleyici gıdalar yedirmeye çalışıyorum . Yedikleri her lokma ne kadar yararlı onu bile hesaplar oldum . Bebek beslenmesi gelişim süreçlerinde çok önemli bir faktör. Helede benimkiler gibi prematüre doğmuşlarsa .

Hazır ürün , paketlenmiş ürün , şekerleme , cips , panço , salam , sosis vb. hiç yemediler diyebilirim . Çikolata yiyorlar ama o konuda çok seçiciyim . Belli markaların bitter olanlarını tercih ediyorum genelde . Parkta , bahçede çevreden ikram edenler olduğunda en fazla çubuk kraker yerler . Genelde yanımda evde yaptığım  kek , börek vb. olur . Neyse bu beslenme konularını daha uzun uzun konuşuruz burada ..
Ben size çorbaya geçişimizden bahsedicem biraz . Biz kronolojik ortalama 6 aylıkken başladık çorbaya . Tabii ki doktorumuzun kontrolü altında . Sizde böyle geçişlerde doktorunuza danışmadan asla hareket etmeyin .

İlk ek gıda başlangıcımız elma , havuç püresi ile oldu. Sonra sabahları çeyrek yumurta sarısı , 1 tatlı kaşığı peynir ile devam ettik. Sonra yavaş yavaş arttırdık.

Doktorumuzun bize verdiği reçete ; Bulgur veya pirinç , kabak , havuç ,  patates ve 100 gr. dana eti hepsi kombin . ( 100 gr. dana eti ikiz bebek için kullandım çorbada ) Bunların yanında mevsiminde ek bir sebze mesela enginar , karnabahar, brokoli vb. ekledim. Dana etini yıkayıp biraz haşlar ve ilk suyunu dökerdim . Sonrasında düdüklüde pişirip , blendırdan geçirdim . Her seferinde çorbalarıma değişik ve besleyici gıdalar katmaya çalıştım. Mesela evde yapılmış erişte , arpa şehriye , sarı mercimek , maş fasulyesi vb. Faydalı olacak her gıdayı yedirdim mümkün mertebe . Organik tavuk ile’de yapabilirsiniz yukarıdaki reçeteyi . Ben bebeklerim çorbaya alıştıktan sonra bir dilim soğan , bir diş sarımsak ekledim bazen . Soğan doğal antibiyotiktir.

Ben çorbalarımı her zaman koyu kıvamlı yaptım.

Her besinden tatmaları damak zevklerini çok olumlu etkiliyor . Ben çok faydasını gördüm . Mesela çocuklarım karnabahar , mercimek , patates , nohut , kurufasulye vb. sulu yemekleri çok severek yerler.
İlgili Mesajlar

Leave a Comment