Bebeğiniz Müzik ile Gelişsin

Bebeğiniz Müzik ile Gelişsin

Bebeğiniz Müzik ile Gelişsin

 

Yapılan araştırmalar Anne karnında ve doğumdan sonra müzik dinleyen bebeklerin problem çözme yeteneğinin, dil ve konuşma becerilerinin, yaratıcılık, sosyallil, hafıza ve matematik kabiliyetinin daha fazla geliştiğini gösteriyor.

‘ Müzik ruhun gıdasıdır ‘ demiş Atalarımız.

Sağlıklı bebek gelişimi için müzik dinletmek en kolay ve pratik yoldur. Üstelik müzik dinletmenin sayısız faydaları var bebek gelişimi üzerinde.

Anne karnında 21. haftadan itibaren işitme yeteneği gelişiyor. Bu dönemden itibaren bebek etrafındaki müzik seslerini ve Anne’nin söylediği şarkıları duyabiliyor.

Beyinde milyarlarca hücre var. Doğumdan sonra bu hücreler birbiri ile iletişime geçmeye ve aktif hale gelmeye başlıyor. Bu dönemde bebeğe na kadar çok uyaran verilirse o kadar gelişiyor beyin.
Gen aktarımı beyin gelişiminde rol oynadığı gibi çevresel etkenlerde önemli bir rolü var bebek beyin gelişiminde. Çevreden katkı sağlayan ne kadar çok uyaran ile desteklenirse o kadar açılır. Uzmanlara göre müzik ile beynin erken gelişimi arasında önemli bir bağ var. Erken müzik eğitimi, bebeklerin beynindeki işlem merkezlerini harekete geçiriyor.

Bizim erken doğan bebeklerimiz yaşıtlatından geç gelişim gösteriyorlar genellikle. Bebeklerim küvözde iken bize olumsuz tablolar çizilmişti. Uygulanan tüm tıbbi tedavilerin yanında, bende gelişim aşamalarında göre bir çok uyaran ile destekledim. Onlara müzik dinleterek, masal okuyarak, birlikte oyun oynayarak, resim yaparak, kreşe göndererek ve bol bol çocuklu ortamlara götürerek elimden geleni yaptım. Çocukların park ve bahçelerde akranları ile bir araya gelmesi de uyaran açısından önemli.

Premature Bebeklerimizin, sağlıklı gelişimi için müziğin sayısız faydalarından yararlanmak gerekir. ( Gereken tüm tıbbi tedaviler ile birlikte, desteklemek amaçlı )

Hangi yaşta, hangi tür müzik dinletmeli ?

*Anne karnında ve yeni doğan döneminde yani 0-2 yaş döneminde bebekler için hazırlanmış klasik müzikler dinletilebilir.

*2-5 yaş çocukların gürültü çıkaran şeyleri en çok sevdikleri dönemdir. Bu dönemde hareketli müzikler dinletilebilir.
*Okul öncesi dönemde ise çocuğun bir enstrüman çalması küçük kas gelişimini olumlu yönde destekler.

Bende Doğumdan önce bebek klasik müzikleri içeren özel bir cd hazırlamıştım. Doğumdan sonra rahat kullanayım diye. Ani bir premature doğum olunca, çok düzenli kullanamadım ama bende her fırsatta bebeklerime müzik dinlettim.

Sizler de bebeklerinize hangi müzikleri dinlettiğinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yapılan yorumlarla herkes birbirinden bir çok şey öğrenebilir.İlgili Mesajlar

Leave a Comment