Bebeklere bol su içirin

Bebeklere bol su içirin

Bebeklere bol su içirin

Bu sıcak yaz günlerinde, bebeklere bol su içirmenin faydalarından bahsetmesem olmazdı.Su bütün canlılar için vazgeçilmez bir yaşam kaynağıdır. Su sıhattir, su şifadır. Suyun içinde bulunan mineraller, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfat  gibi yararlı maddeler sağlıklı bebek beslenmesinde önemli bir yere sahip. Biz Anneler genelde beslenmeye odaklanıyor, sıvı tüketimine gereken önemi vermiyoruz. Yetersiz sıvı tüketimi bebeklerde zihinsel ve fiziksel gelişimi olumsuz etkiliyor.

Ek gıda almaya başlayan bebeğe artık su verilebilir. Doğumdan sonra sadece Anne Sütü ile beslenen bebeklere ilk 6 ay su verilmesi tavsiye edilmiyor ama beraberinde hazır devam sütü veriliyorsa su verilmeli. Ben bebeklerime hazır devam sütü kullandığım için çay kaşığı ile içme suyu verdim. Sonuçt hazır devam sütü İnsan yapımı ve  Bebeğin içini yakabilir. Anne sütü gibi doğal değil. Anne sütü ilk 6 ay bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.Bir çok Anne Bebeğine su içme alışknlığı kazandırmakta zorlanabiliyor. Ben bu konuda şanslıyım. Duru ve Kaan lıkır lıkır su içiyorlar. Bu alışkanlığı kazandırmak için özel bir çaba harcamadım ama sürekli su istedikleri için kullandığım bir kaç yöntem sizinde işinize yarayabilir.

Çocuklarım yürümeye başladıktan itibaren minik su biberonlarını ulaşabilecekleri yerlere koydum. İstedikleri zaman alıp rahatlıkla içebilmeleri için. Kendileri ulaşıp, içtiklerinde çok mutlu oluyorlardı. Şuan 4,5 yaşlarını geçtiler. Masalarında su mataraları doludur hep. Deneyin çok işinize yarayacak.

Ben çocuklarıma gereksiz fazla kalori içeren ve iştah kapatan hazır meyve suları hiç vermedim. Sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için onlara ayran ve su sundum. Bu yüzden alışmakta zorlanmadılar.

Birde ben değil ama eşim günde 3-4 lt. su tüketir. Çocukların Büyüklerden görerek alıştıkları, öğrendikleri gerçeği burda tam olarak devreye giriyor. Babalarını sürekli su içerken gördükleri için ona özenip su içiyorlar bol bol. Eşim yaz-kış buzdolabından soğuk su içer. Duru ve Kaan Buzdolabındaki su şişelerine ‘ Baba’nın Suyu ‘ der.

Bilhassa bu sıcak yaz günlerinde Bebeklere su içirmeyi ihmal etmemek lazım. Üstelik uzmanlar Bebeklerin su ihtiyacının yetişkinlerinkinden 2-3 katı fazla olduğunu söylüyor. Buna rağmen bebekler susadıklarını farkedemeyebilirler. Su tüketimini takip etmek ve su içmeye teşvik etmek her zaman olduğu gibi biz Annelere düşüyor. Yaşamın ilk 3 yılı su tüketimi ve alışkanlığı kazandırmak için çok önemli.
İlgili Mesajlar

Leave a Comment