Bebekleri Kundak Yapmalı mı ?

Geçenlerde IG’de gezinirken ” Yeni nesil bebek kundaklama yöntemleri ” içeren bir yazı gördüm ve hemen başladım araştırmaya. Aslında doğru kundaklama yöntemlerinin faydaları olduğunu keşfettim. Ben doğum yaptığımda geleneksel kundaklama yöntemlerinin bebeklere zarar verdiğini duyduğumdan hiç kundak yapmadık. Bebekler rahat hareket etsin, serbest olsunlar istedik.

Ancak Yeni nesil kundaklama yöntemleri doğru ve uygun zamanlarda yapıldığında Anne ve Bebeğe iyi gelebiliyor.

 

Geleneksel  kundaklama yöntemlerinde bebeğin kalça ve bacak kısımları sıkıca sarıldığından henüz gelişimini tamamlamamış kalça için tehlikeli olabiliyor. Ülkemizde maalesef hatalı kundaklama yüzünden kalça çıkığı sorunları çok yaşanıyor. Araştırma yaptıkça dehşete düştüm diyebilirim.

Aşağıda fotoda bebeğin doğduğunda kalça görüntüsü var ve gelişimini tamamlayana kadar bu pozisyonu bozacak sarmalama yöntemlerinden uzak durulmalı. Bacaklar dışa doğru ve açık olmalı.Doğal duruşundaki Bebek 

 

Geleneksel kundaklama yöntemi ile bebeğin henüz gelişmemiş kalça bölgesine verilen zarar aşağıdaki fotoda anlatılmış..

Eskiden büyükleri kundak yaparken bebeklerin kollarını iyice sıkıştırır, bacaklarını çeke çeke dümdüz yapıp sıkıca sararlardı. Bebeklerin hareket etmesi imkansız tabii. Henüz kalça gelişmemiş olduğu için yerinden çıkıyordu.

 Yanlış kundaklama yöntemi ile Bebeğin kalça çıkığı 

 

Yeni nesil ve doğru kundaklama yöntemi aşağıda Fotoda olduğu gibi Bebeklerin kolları sarılır ama bacak ve kalça bölgesi serbest bırakılır.

Bebeği doğru bir şekilde kundaklamanın yararlarından bahsedeceğim ama yine de her bebek kundaktan hoşlanmayabilir. Bebeğin durumuna göre siz karar verebilirsiniz.

Doğru kundaklama bebek uykudayken yapılmalıdır. Bebeğin daha uzun süre uyumasını sağlar. Bu şekilde Anne daha çok dinlenir.

Doğru kundaklama ile bebeğin kendisine zarar vermesi engellenebilir. Yeni doğan bebekler istemsiz olarak el ve kollarını aniden hareket ettirirler ve uykudan uyanabilirler. Doğru kundaklama ile bu sorununda önüne geçilebilir.

Doğru kundaklama sayesinde Anne karnındaki güvenli ortamı hissederler. Bu nokta benim çok dikkatimi çekti. Bilhassa erken doğan bebekler için Doğru kundaklama faydalı olabilir diye düşünüyorum. Kanguru bakımının başka bir versiyonu gibi. Ama altını tekrar tekrar çiziyorum eskiden büyüklerimizin yaptığı kundaklama asla doğru değil. Yeni nesil doğru kundaklama yöntemini kullanmak gerekli.

Duru ve Kaan Kasım ayında doğup şubat ayında eve gelmişlerdi. Oturduğumuz ev çok büyük olduğu için zor ısınıyordu. Bebekleri normal giydirip battaniyelere sarardık. O zaman hiç bu konuyu araştırmış olmamama rağmen bebeklerimi uyurken kollarından sarıp bacak ve kaçla kısımlarını serbest bırakırdım. Kol kısımlarını sarabilir ama bacak ve kalça kısımlarını asla ! 

 İlgili Mesajlar

Leave a Comment