Bırakın Çocukluklarını Yaşasınlar

Bırakın Çocukluklarını Yaşasınlar

Bırakın Çocukluklarını Yaşasınlar

“Bir insanın ana vatanı çocukluğudur. Çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. Bir annenin, bir babanın en önemli görevi, çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamasına olanaklar yaratmaktır.”Doğan CÜCELOĞLU

Yukarıdaki anlamlı sözlerin etkisi altında hareket eden bir Anneyim ben. ”Çocukluklarını doya doya yaşatmak ”  konusunda kaçırılacak bir dakikamız bile yokmuş gibi hareket ederim hep. Çok çabuk büyüyorlar, zaman hızla akıp gidiyor belki ondandır.

Büyükler hep derdi; ‘ nasıl büyüdünüz anlamadık, her geçen seneyi özlüyoruz, küçüklüğünüzü özlüyoruz’  diye. Anne olunca değil de zaman akıp gitmeye, çocuklarım bebeklikten çıkmaya başlayınca anladım bu sözlerin ne anlama geldiğini.Bu yüzden Duru ve Kaan’ın her anlarında yanlarında olmaya, çocukluklarını yaşamaları için olanak hazırlamaya çalışıyorum. Onlar yaşarken bende mutlu oluyorum.Biz Anneler çocuklarımızla oyun oynamaya çalışsakta akranları ile oyun oynamaları bambaşka. Çocukların bulunması gereken en gerekli ortam, diğer çocukların bulunduğu ortamlardır. Benim çocuklarım , 2,5 yaşından beri kreşe gidiyorlar. Kreş ortamında yaşıtları ile olmaları her zaman sosyalleşmelerine büyük katkı sağladı. Bunun dışında hafta sonları ve yaz aylarında da yaşıtları ile bir araya getirip zaman geçirmelerini sağlıyorum.

Biz bu konuda oturduğumuz site açısından şanslıyız. Sitemizin yem yeşil, temiz ve bakımlı bahçelerinde ve parkımızda diğer komşu çocukları ile oynayabiliyorlar. Tabii biz Anneler de bu arada bir araya geliyoruz.

Bunun dışında sitemizin havuzuda yaz ayları için vazgeçilmez eğlence aracımız. Genelde her gün öğleden sonra havuza iniyoruz. Komşu arkadaşlarımızla oyunlar oynuyoruz. Kendi akranları ve anlaşabildikleri arkadaşları ile oynadıklarında tüm enerjilerini atıyorlar. Akşam eve döndüğümüzde duş alıp, yemek yiyip, sakince uyuyorlar. Onların mutlu olduğunu ve akşam evde gayet sakin olduklarını görmek benim için büyük mutluluk ama en önemlisi sosyalleşiyor olmaları. Daha da önemlisi çocuklarımın sağlıklı gelişimi için her gün bir şeyler yapıp sonuç alıyor olmam.

Tabii iki çocuğu yaz aylarında evde oldukları için mutlu etmeye çalışmak, her gün havuza indirmek veya baheçeye, parka çıkarmak çok yorucu. Bize Annem yardımcı oluyor sağolsun. Yoksa ikizlerle bu tempoyu kaldırmak güç. Her şey çocuklarmın sağlıklı gelişimi, mutlu olması ve akranları ile birlikte olmaları için.Duru ve komşumuzun kızı Elif Ezgi birlikte havuz kenarında oynamaktan çok mutlular.İlgili Mesajlar

Leave a Comment