Çizgi Filmler Yararlı mı ? Zararlı mı ?

Geçtiğimiz günlerde Blogger Anneler olarak  Walt Disney Company daveti ile Prof. Dr. Üstün Dökmen ile çocuk eğitimi ve çizgi filmler hakkında sohbet ettik.

Prof. Dr. Üstün Dökmen’in tüm samimiyeti ile bize aktardığı bazı detayları sizler için not aldım.

Ülkemizin bugünlerde içinde bulunduğu karanlık günlerden dolayı sosyal medya paylaşımları da sorun haline gelmeye başladı. Ofise gidip işini yapan insanlar için sorun yokken internetten çalışan insanların bir şey paylaşmaları rahatsızlık verebiliyor.

” Etrafımızda acılar varken mutlu olamayız ama acılar varken güçlü olmak zorundayız ”

Prof. Dr. Üstün Dökmen

 

Üstün Hoca’ya ilk sorduğumuz soru, Çizgi filmler yararlı mı ? sorusu oldu.

Gelen cevap aynen şöyle ; ” İyi bir çizgi film zararsızdır ancak yeterince yararlı değildir. Sadece eğlendiricidir ”

Hepimizin aslında çok araştırdığı ve merak ettiği subliminal mesaj konusuna geldi sıra..Üstün Hoca klasik masallardan örnekler verdi bizlere..

Kül kedisi masalı mesela.. İyi kalpli kül kedisi üvey annesinin sözünü dinliyor. İyi bir kız olduğu için Prensin partisine gidebilmesine yardım ediliyor ve saat 00:00’dan önce geri dönmesi söyleniyor. Geç kaldığı  için araba bal kabağına dönüşüyor.Masalın sonunda prensle evleniyor..Burada verilen mesaj ” iyi kalpli ol, söz dinle, beyaz atlı prensini bekle ” Nerede ise hepimiz bu çizgi filmi izledik, masalı okuduk. Hangimiz bu masala göre hayatımızı şekillendirdik ?

Üstün Hoca video, film izletme gibi yöntemlerle çocuklara mesaj verme modasının çoktan geçtiğini söylüyor. Çağdaş psikolojide bu tür mesaj vermeler demode oldu. Ayrıca çocuk hiç bilmediği, tatmadığı bir şeyi bizim bile farketmediğimiz görmediğimiz bir takım hayali görsellerle keşfedemez. Ergenlik dönemine geldiğinde doğal olarak kendisi keşfedecek..

” Masalda okumakla, film izlemekle eğitim olmaz. Annelerin görevi çocuklarla izledikleri filmleri tartışmaktır, pekiştirmektir ” diyor Üstün Hoca..

 

12003877_919226538112523_7856090659327291895_n

Yani; siz olumlu bir davranışı kazanmasını istiyorsunuz ve bunun için kendi değerlerinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir çizgi film izleyerek kazanmasını bekliyorsunuz. Bu yanlış bir tutum kesinlikle. Kardeş sevgisi, büyüklere saygı, teşekkür etme ve yardımseverlik gibi olumlu davranışları çocuklar önce bizden, çevreden görüp öğrenir, taklit eder..Sonrada konuşarak pekiştirilebilir.

İzlediğiniz filmleri, okuduğunuz kitapları tartışmak, açıklamak , uygun soruları sormak çocuğun gelişiminde önemli katkı sağlıyor. Din öğrenilir ama ahlak insan ilişkileri ile keşfedilir.. Çocuk hayatın içinde, doğal akışında öğrenir..Ailenin tutumu ve çevresel faktörler de elbette önemli rol oynar..Hepsi pekiştirmeye yardım eder..

Çocuğa uygun sorular sorarak içindeki bilgeyi ortaya çıkarabiliriz.

 

Not: Her ebeveyn kendi değerlerine uygun olduğunu düşündüğü çizgi filmleri izlettirebilir. Sadece eğlendiricidir.

İlgili Mesajlar

Leave a Comment