Çocuklar Sporla Büyür

Çocuklar Sporla Büyür

 

P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacı ile Ülke çapında ‘’ Olimpik Anneler ‘’ projesini başlatmış. Bu harika haberi aldığımdan beri çok mutluyum ..www.olimpikanneler.com 

Bende Daha ikizlerim doğmadan önce bile onların sporun bir dalı ile ilgilenmelerini istemiştim hep..

Bu Proje için çocuklarına spor yaptıran Anneler, Sporcu Anneler ve Fikir Önderlerinden oluşan Olimpik Anneler kurulu oluşturulmuş ..Ülkemizde spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü olan Olimpik Anneler farklı bölge ve şehirleri gezerek Anneleri bilinçlendiriyorlar.

Ayrıca Nisan ayından itibaren P&G ürünlerinden alacağınız her paket bedelinin bir kısmı  Olimpik Anneler projesine destek olmak  için aktarılacak..Ülkemizde her çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimini sporla büyümelerini sağlayarak desteklemiş olacağız böylece.

Duru ve Kaan prematüre doğunca yaşadıkları sağlık sorunlarından dolayı Fizik Tedavi ile tanıştık. Yürüyebilmeleri için gerekli olan fizik tedavi kuvözden eve çıktığımız ilk günlerde ve günde 4-5 saat olmak üzere başlamıştı.Yani;Duru ve Kaan sportif aktivitelerle tahminimden çok önce tanışmıştı.

Her gün bir Sporcu gibi disiplinli bir şekilde fizik tedavi programımızı uyguladım. Bize uygulanan program Anne içinde bol hareketli ve aktivite doluydu. Günlük yaptığımız egzersizleri saat saat, dakika dakika not etmek günlük aktivitelerimizin bir parçası haline gelmişti.

Bunları yaşamak tahmin ettiğiniz gibi kolay değildi..Ama Bebeklerimin beslenme, ve uyku düzenine olumlu katkısını hep hissetmiştim. Bu dönem hayatımıza büyük bir disiplin hakim olmuştu. Bir Sporcu gibi hedefimiz vardı..

Beslenme saatleri oldukça düzenliydi ve yeteri kadar mutlaka besleniyorlardı.. Uyku deseniz; yorucu egzersizlerden dolayı gece ve gündüz uykularını deliksiz uyuyorlardı.. Tam bir ‘’ Sporcu ‘’ disiplininde büyüdüler.. Çünkü o egzersizler sağlıkla büyümeleri için gerekliydi.

Şimdi Duru ve Kaan 5,5 yaşındalar ve Anaokuluna gidiyorlar.. Hedefimiz ikisinin de sporun bir dalı ile mutlaka ilgilenmeleri. Profesyonel sporcu olmasalar bile spor aktivitelerini hayatlarının bir parçası haline getirmelerini hedefliyorum.

Kaan, Yaz aylarında oturduğumuz sitenin havuzunda her gün bol bol yüzüyor ama yaz ve kış düzenli olarak yüzebilecekleri bir kuruma yazılacağız bizde bu günlerde .. Duru, yüzmeyi pek sevmiyor maalesef hatta havuza hiç girmedi.. Duru için dans veya jimnastik düşünüyoruz..

Spor çocuklarda özgüveni geliştiriyor. Okul başarısını arttırıyor. Sosyal ilişkilerini daha iyi düzenleyebiliyorlar. Bedensel ve zihinsel gelişimine katkısı oldukça çok.. Ayrıca son yıllarda artan obeziteyi engellediği aşikar..

Çocukların boş zamanlarını yararlı ve eğlenceli aktivitelerle doldurmanın en iyi yolu bence mutlaka bir spor dalı ile ilgilenmeleri. Bu aynı zamanda can sıkıntılarını da giderecektir.

Hadi Anneler , hepimiz birer Olimpik Anne olalım ve bu projeye dahil olalım. Bu yazıyı mümkün olduğunca her yerde paylaşarak duyurmaya çalışalım ..

İlgili Mesajlar

Leave a Comment