Çocuklarınıza Ev İşi Yaptırın

Çocuklarınıza Ev İşi Yaptırın

Çocuklarınıza Ev İşi Yaptırın

 

İleri ki yaşlarda her işini kendi yapabilen, sorumluluk alıp yerine getirebilen bireyler yetiştirmenin yolu küçük yaşlarda sorumluluk vermekten geçiyor.

Duru, kendi küçük viledası ile odasını silerken görünüyor yukarıda ki fotoğrafta. Kendisi istedi, bende tabii ki hemen viledasına biraz su, biraz deterjan koyup verdim. Odasını temizlemekten ve benim yaptığım bir işi kendi yapıyor olmaktan büyük keyif aldı.
Duru ve Kaan yürümeye başladıklarından itibaren onları ufak tefek ev işlerine kattım.Mesela 3 yaş döneminde birlikte yapmayı en sevdiğimiz şey bulaşık makinesini birlikte boşaltmaktı. Tabak, çatal, kaşık ve bardakları büyüklüklerine ve renklerine göre ayırarak birlikte boşlatırdık. Bunun ile birlikte 1-2-3 diye sayardık. Bu şekilde bilişsel becerileri ve özgüvenleri  çok güzel gelişiyor.

Hem çocukla birlikte vakit geçirmiş oluyorsunuz hem ev işi hem de çocuğunuzun gelişimi için birşeyler yapmış oluyorsunuz.  Biz annelerin günlük yaşantısı çok yoğun bu yüzden bir kaç işi birarada yaparak pratik olmak zorundayız.

Bunun dışında çocuklarımın en sevdiği şey toz almak. Cam sil fısfısı ile deterjan püskürtüp silmeye bayılıyorlar. Biraz daha düzgün yapabilseler toz alma işinden yakın bir gelecekte kurtulucam inşallah :)

Biz Anneler çok duygusal varlıklarız. Çocuklarımızın yerine her işi yapmak isteriz. Uzmanlar bunu kesinlikle önermiyor. Küçük yaşta sorumluluk vermek, yapabilecekleri işleri beraber yapmak uzun vadede kişilik gelişimlerini olumlu destekliyor.Bu konuda bende kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Malum bazen ev işlerini hızlı yapmak gerektiği için çocukların etrafta dolaşması pek işime gelmiyor yada  ” yapamazlar belki ” diye düşündüğüm oluyor.  Halbuki bugüne kadar böyle düşündüğüm her an yanıldım. Kendi kendilerine bırakıp imkan ve zaman verdiğimde her işlerini yaşlarına uygun olarak yapabildiklerini gözlemledim.

Beraber ev işi veya başka bir faaliyet yaptığımızda sürekli takdir ve teşvik etme metodlarını kullanıyorum. ” Bravo sen bunu başarabilirsin, sen bunu yapabilirsin, sen harikasın ” gibi ifadeler çok hoşlarına gidiyor. Bu şekilde özgüvenleri gelişiyor.

Kaan sağ kol ve bacağında güç kaybı olan bir çocuk bildiğiniz gibi yani sağ hemiparezik serebral palsi. Dolayısı ile onun daha çok yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve daha korumacı davranıyordum. Yukarıdaki taktikleri uyguladığımdan beri Kaan bireysel olarak daha çok gelişti. Tabii benimde bakış açım. Ona ne kadar normal, sağlıklı ve her işini kendi yapabileceğini aşılarsam o kadar özgüveni artıyor.

Aşağıdaki fotoğrafta Kaan’ın sabah kalktığında dağınık olan ve kendi topladığı yatağı var. Tamamen kendi başına toplamış, ben hiç elimi sürmedim hatta görünce şaşırdım ve hemen flaşa bastım. 4,5 yaşında bir çocuk için gayet başarılı bence. Demek ki imkan verilince her işlerini kendileri yapabilirler.

Birlikte kek yapmak ise bizim için artık çok normal bir şey. Eminim bir çok Anne çocuğu ile mutlaka kek yapmıştır.Kekin nasıl yapıldığını iyi biliyorlar artık. Kışın Okulda haftada bir gün sürpriz günleri. Bazen kek yapıp götürdüyoruz. Keklerimizi beraber yapıyoruz ve kendileri yapıp emek harcadıkları bir şeyi arkadaşları ile seve seve paylaşıyorlar.

Çamaşır asmak, silkelemek, mandal takmak bugünlerdeki favorimiz. Çamaşırları bana tek tek ve silkeleyerek veriyorlar, bende asıyorum. Bu sayede bilhassa Kaan akşam yatarken veya sabah kalktığında değiştirdiği kıyafetlerini katlıyor, dolabına asıyor, topluyor.

İkiz Annesi olmak kolay değil büyük emek istiyor. Bu zorlu dönemi çocuklarımı da ev işlerine katarak bir nebze eğlenceli ve öğretici hale getirmeye çalışıyorum. Siz de bu önerileri mutlaka denemelisiniz.

Ne demiş Atalarımız; ‘Ağaç yaşken eğilir.’İlgili Mesajlar

Leave a Comment