Duru ve Kaan’ın Erik Şurubu

Duru ve Kaan’ın Erik Şurubu

Duru ve Kaan’ın Erik Şurubu

 

Sıcak yaz günlerin de çocukların en sevdiği şüphesiz meyve suları. Ben eve hazır meyve suyu almıyorum. Mümkün olduğunca Duru ve Kaan için her şeyi evde hazırlamaya çalışıyorum. Bu aralar hem doğal hem en kolay hazırladığım şey Erik Şurubu.

Kırmızı ve mor erik kullanıyorum. Hangisi denk gelirse. B vitamini, potasyum ve magnezyum açısından zengin olan mor ve kırmızı erik kansızlığa iyi geliyor. Ateş düşürücü ve bağırsakları yumuşatıcı etkiye sahip.Bu kadar yararlı bir meyveden yaz boyu faydalanıyoruz elbette. Burada tam olarak bir tarif yazamıycam çünkü göz kararı yapıyorum ama nasıl yaptığımı anlatıcam.

Her seferinde ortalama 2 kg. erik kullanıyorum. Önce güzelce yıkayıp tencereye alıyorum. Bu arada Fotoda gördüğünüz benim meşhur Alüminyum reçel ve meyve suyu kaynatma tencerem. Aile büyüklerinden gelen alışkanlık, vazgeçemiyorum. Erikleri tencereye alıp üstlerini ortalama 5 parmak geçecek kadar su ekliyor ve kaynamaya bırakıyorum. İyice kaynadıktan sonra süzgeç yardımı ile süzüp şeker katıyorum. Yaklaşık 4-5 su bardağı şeker kullanıyorum. Şeker 2 yaşından önce çocuklara yasak. Sonrasında da mümkün mertebe şekerden uzak tutmak gerek. Benimkiler nerde ise 5 yaşlarına geldiler.

İsteyenler bal veya pekmez ile de tatlandırabilirler. Süzdükten sonra cam şişe veya sürahiye alıp biraz soğuyunca Buzdolabına kaldırıyorum. Bu tarif biraz konsantre oluyor yani içerken soğuk su ekleyerek çoğaltabiliyorsunuz. Buzdalabı yaz günlerin de daha kalabalık olduğu için saklama açısından da kolaylık oluyor, fazla yer kaplamıyor.

Hazır satılan ve içinde koryucu ve katkı maddeleri olan meyve suları içirmektense bu şekilde çok daha masum, ev yapımı ve sağlıklı Erik Şurubu içirebilirsiniz. Bizde içiyoruz. Sıcak yaz günlerinde buzdolabında cam şişede parıldayan Erik Şurubu gördükçe içim ferahlıyor. Bittiği gibi yeniden yapıyorum.

Duru ve Kaan çok severek içiyorlar ev yapımı erik şurubunu. Ceviz, fındık ve erik şurubu onlar için harika bir ara öğün. Sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişim sağlıklı beslenmeden geçer.İlgili Mesajlar

Leave a Comment