Duru ve Kaan’ın Okul Kararı

28. Haftada Prematüre  Bebek olarak doğan 69 aylık olan Duru ve Kaan’ın bu sene İlkokul 1. sınıfa kayıtları çıktı. Malum Ülkemizde uygulanan 4+4+4 eğitim sistemi sebebi ile.Okul kararı  ve eğitim sistemi  hakkında ilk defa yazıyorum. Sizlerle bir deneyim paylaşmadan önce oldukça bilgi sahibi olmaya ve araştırma yapmaya dikkat ediyorum.

Okul kararı verirken diğer Aileleri de inceledim. Akranları 1. sınıfa başlıyor mu ? bu sorunun cevabını çok aradım.

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki; bir çok Ebeveyn 1. sınıfa başlatmama kararı aldı. Bizde öyle !

Eğer gebeliğim 40 hafta sürseydi 2010 yılında 7 Şubatta doğmaları gerekiyordu. Tamam ikiz gebeliklerde o kadar sürmez ama biraz daha durabilselerdi rahat 2010 doğumlu olmaları gerekiyordu.

Seçtiğimiz Okul’a Yaz Okulu içinde gittiler. Bu süreçte öğretmenlerine ve yeni Okul’a alışmalarını planlamıştık. Belki bir ihtimal 1. sınıfa başlatabilir miyiz ? diye düşündük ve bu konuda Okul yetkililerininde görüşlerini aldık.Bu kadar erken  doğmuş, bir çok sağlık sorunu ile mücadele etmiş çocuklarımı bu kadar erken dönemde 1. sınıfa başlatmak istememe kararımı Okul Yönetimi de destekledi.

Vee bugün 31 Ağustos 2015 tarihinde Duru ve Kaan seçtiğimiz Okul’da hazırlık sınıfına başladılar.

 

Özel Okullara Devlet teşviğini duymayan yoktur herhalde.. Bir hevesle 1 Ağustos tarihini beklemiştik Devlet teşviğinden faydalanabilmek için. Yönetmelike göre 66 ay ve üzeri eğer 1. sınıfa başlamıyorsa Devlet teşviğine başvuramayorsunuz. Biz tabii ki başvuramadık. Geçen senede yönetmelik bu şekildeymiş. Biz bilmiyorduk ve çocuklarımızın eğitimi ile ilgili planlarımızı çoktan yapmıştık.

Bu konu hakkindaki düşüncelerimi ve Okul seçerken dikkat ettiğim konuları bu yazımın devamında yazacağım.

 

Meb.gov.tr’den aldığım bilgiye göre 4+4+4 Eğitim sisteminin temeli ; Çocukların yaş grupları ve fiziksel özellikleri üzerinde kademelendirmeye dayanıyor. Bireylerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin gerektirdiği yönlendirmeyi mümkün kılmasını esas alıyor. Bu bilgiden hareket edersek çocuklarımın şu anki ilgi, yetenek ve ihtiyaçları doğrultusunda 1. sınıfa başlamamaları gerekiyor ve biz Devlet teşviğinden faydalanamıyoruz. Oysa; Devletin yönetmeliklerde bildirdiği gibi gibi çocuk Doktoruna giderek durumu izah ettik. Raporumuzu aldık.

Bu konu hakkındaki düşüncelerimi ve Okul seçerken dikkat ettiğim konuları bu yazımın devamında yazacağım.

Anne-Baba olarak seçtiğimiz Okul’da iyi bir ön hazırlık ve her zamanki gibi bizim ilgi ve sevgimizle önümüzdeki yıl 1. sınıfa daha hazırlıklı  ve başarılı olacaklarına inanıyoruz.İlgili Mesajlar

Leave a Comment