Eda’nın Kanguru Bakımı Deneyimleri

Geçtiğimiz gün blogumda hikayesini okuduğunuz Sevgili Eda bu kezde ikiz bebekleri  ile Yeni Doğan Yoğun Bakımda deneyimlediği Kanguru Bakımını anlattı.

 

Kanguru bakımı  yoğun bakımda bebeğini kuvoze bile dokumadan gözlerinin ucuyla sevmeye çalışan  bir Anne  için  cennettin huzuru gibi bir şey..

 

Kanguru bakımı  için benim hastanem ve Doktorum sorun çıkartmadı. Daha önce fazla denenmemiş  ama ben bebeklerim toparlanmaya başladığında  yani entübeden kurtulduklarında  Doktoruma söylemeye başlamıştım Kanguru Bakımı yapalım, Ben bebeklerimi hissetmek istiyorum ve biliyorum onlar için çok iyi olacak bu diye.. 74.günümüzdeydik.  Nehir artık  sadece küvoz içi  oksijen alıyordu.   Kavuşmamıza engel yoktu.  Doktorum Anne-Bebek ilişkisinin destekçisi olduğundan  vakit kaybetmeden kanguruya başladık. O gün ilk defa  1040 gr olan bebeğimi  kucağıma almıştım.
Onu hissetmek bambaşkaydı. Yüreğim eriyordu Anne olduğumu hissettim.. Nefes alıp verisini  duydum. Teni tenime değdi. Sıcacıktı kaynıyordu.  Yüreğim  nehir öyle güzeldi ki 3 parmağım  kadardı kafası. 74 günlük  kara bulutlar o gün kalkmıştı üzerimden  ilk defa canı  gönülden  gülümsemiştim. Gözlerimin  içi parlamıştı bir Anne için.. Kaybetmek korkusuyla beklediğin  evlatlarını  kucağına  almak bam başka bir duygu savaşı  kazanmamıza az kalmıştı . Ben bunu hissetmiştim  kaybetmeyecektik.. 2 ay kadar Nehir’e  kanguru bakimi yaptım nehir hızla toparladı. Doktorum çok anaç olduğumu Nehir’in bana dokundukça  daha hızlı toparlamaya basladığını  söylüyordu.. Tabii bebeğim  1 tane değildi. Irmak vardı ve hala entübeydi.
Nehir’i  aldığımda Irmak’ın  kuvözünün  önüne  oturmamı söylemişlerdi.  Bir gün o gün perişan olmuştum Irmak ağlıyordu.  Sessiz sessiz 2 ay boyunca baktım uzaktan Irmak’a çok zordu..Taa ki Irmak da makineden kurtuldu küvoz içi oksijene geçti.  Irmak’ımı da   aldım.  Koynuma öyle güzeldi ki ..Irmak uzun yollardan gelmiş  kalıcı  misafirimdi benim çok korkuyordum onu kaybetmekten her gün korkuyla uyanıyordum ve her gün doktorumu aradığımda ilk Irmak’ımı  soruyordum çünkü o hep savaştı.  Her gün bam başka haberler verdi koynumda öyle güzeldi ki öyle güzel uyuyorlardı ki ikisini ayni anda  ilk defa kucağıma aldığım günü hatırlıyorum da şimdi nasıl  ağlamıştım  hıçkıra hıçkıra  yoğun bakımdaki Hemşireler hepsinden Allah razı olsun nasıl mutlu olmuşlardı. Kucağımda bebeklerimi görünce hepimiz korkuyorduk Irmak için başaramaz sanıyorlardı ama o da başardı. Annesinin kucağına geldi oksijensiz 5 dakika duramayan bebeğim benim koynumda yarim saat durabilmeye başladı. Daha sonra 1 saat 2 saat derken oksijeni kapattırmayı  başardı Anne gücü ile…Ben kızlarıma  en iyi şeyi hissettirdim iman gücü  ! Kucağımdayken onlara dualar okudum, kulaklarına  mutlu sözcükler  fısıldadım  kanguru bakımı Bebek için o kadar faydalı ki  hala etkisini görüyorum.  Bebeklerim ne kadar ağlarlarsa ağlasınlar koynuma aldığım an sakinleşiyorlar. Anne ile Bebek arasında yoğun bakımda bağ  kuramamak diye bir şey var her Annenin korkusudur bende çok korktum. Hatta eşime hep sorardım beni çok sevecekler mi ? Kucağımda susacaklar mı ? Sesimle sakinleşecekler mi ? diye çok şükür  evlatlarımda 140 günü ayrı geçirmemize rağmen sımsıkı bağlanmayı başarabilmişiz.
Bunu yapabildiğim için çok mutluyum umarım her Hastane bizim ki gibi anne bebek ilişkisinin prematüre bebeklere hayat verdiğini kabullenir ve Annelere acı çektirmezler.. Kimse evladına uzaktan kuvozüne bile dokunamadan izlemek zorunda kalmasın 70 gün izledim kuvoze bile dokunmam yasaktı çok acı çektim..  Irmak’ımın  kötü  günlerinde dokunamıyordum kuvozun içinde ağlamaktan perişan olmuş. Bebeğim  için hemşireye n’olur sen dokun ben konuşayım belki beni sanır sakinleşir çok acı çekiyor dediğimi biliyorum yüreğim yana yana içimde fırtınalar kopa kopa..
Hastaneleri Anneleri Bebeklerinden ayırmamaya davet ediyorum hemşire dokunuyorsa annede dokunur 2 dakika dokunabilmek için yüreği yanan Anneler var hala bu şartlar da bir sürü  hijyen sağlayan şey varken..
İlgili Mesajlar

Leave a Comment