Farklı Anneler Farklı Deneyimler

” Doğum hikayemiz normalden farklı geliştiği için memelerimi gere gere bebeklerimi emzirme fırsatı bulamamış olabilirim ama doğum hikayemiz normalden farklı geliştiği için göğsümü gere gere aslanlar gibi bebeklerimin hayata sağlıkla tutunabilmeleri için mücadele edebildim. Dizlerim çürüyene kadar evde saatlerce fizik tedavi programı uygulayabildim. Göğsümü gere gere tüm konforumdan vazgeçip maddi-manevi tüm olanaklarımı çocuklarımın sağlığı için harcayabildim. ”

BYEVRİMÇAKICI

Öncelikle baştan belirteyim, Anne sütü ve emzirmeyi sonuna kadar destekliyorum. Emzirme konusunda istikrarlı davranan tüm Anneleri yürekten tebrik ediyorum.  ” Prematüre bebeğin ilk ilacı Anne sütüdür ” başlıklı yazımı blogumda zaten çok önceden yazmıştım ve bu  slogan ile hareket ediyorum. Sosyal medyada sık sık paylaşıyorum. Emzirme konusunu yürekten destekleyen fakat türlü  sorunlar sebebi ile emzirememiş bir Anne olarak ” Emzirme yanlısı ” Annelerin kendilerini daha yüksek bilinç seviyesinde hissedip, farklı deneyimler yaşamak zorunda kalan ve emzirememiş Anneler üzerinde olumsuz baskı yarattığını düşünüyorum. Hatta bu durumu abartıp bizim mama vermeyi olağan gördüğümüzü, desteklediğimizi düşünüyorlar. ( Mama vermek durumunda kalmak başka, mamayı desteklemek başka )

Emzirmeyi sonuna kadar desteklemekle, türlü sıkıntılar yüzünden mama vermeye mecbur kalınan durumları ayırt edeceğiz. Elbette doğru olanı yapacağız..

Emzirmeye Evet ama Emzirme terörüne Hayır ! 

Farklı Anneler Farklı serüvenler

Anlayamıyorlar; her Anne’nin deneyimleri farklı.. Anne olma serüveni farklı ve her Anne ” Farklı mücadeleler vermek zorunda kalabiliyor ”

Bende Anneliğin herkes gibi miyadında doğum yapınca başladığını düşünüyordum. Normal yani.. Sancın gelince doğuma gidersin, doğurur ve bebeğinle eve gelirsin.

Sonra herkes gibi lohusa yatağında emzirirsin, üşümesin diye kat kat giydirirsin, gaz çıkarırsın falan filan..Hep böyle görmüştüm çevremde. Birde kendi jenerasyonumda kimisi emzirme konusunda hassas kimisi  ” Emmese de mama var ” modunda değişik hepsi ama sıradan..Evinde bebeğin yanındayken, tüm emzirme formüllerini uygulamak kolay.. Sen birde bebeğin yeni doğan yoğun bakımdayken bir demir yığınına( Süt sağma makinesine )  süt sağmayı dene !

Bilemezdim 28. haftada doğum yapıp prematüre annesi olacağımı..

Bilemezdim tek sorunumun memelerimin son damlasına kadar süt vermeye çalışmak olmayacağını

Bilemezdim 93 gün boyunca yeni doğan yoğun bakımda çaresizce beklemek zorunda kalacağımı

Aslında ” Güçlü Anne ” olmanın  bebeğin hayata tutunmaya çalışırken dim dik ayakta kalmak  zorunda olduğunu ..Daha öncede bu konuyu dile getirmek için Eyvah Bebeğime Mama Verdim  başlıklı yazımı okumadıysan okuyabilirsin.

Bilemezdim dizlerim çürüyene, belim tutulana kadar bebeklerimin yürüyebilmesi için fizik tedavi uygulamak zorunda kalacağımı..

Tüm bunları deneyimlediğim için kendi adıma şanslı sayıyorum bazen kendimi..

Tüm şartlar normalken, 40. haftada doğurup, normal akışında emzirebilmiş olmayı ” Kahramanlık ” addeden, şartlar çok zor ve sıkıntılı olduğu için mama vermek zorunda kalan Anneleri kendi Dünyalarında eleştirenleri gördükçe diyorum ki; Acılar İnsanı olgunlaştırıyor. Acılar İnsana öğretiyor. Acılar İnsanı İnsan yapıyor. Acılar hayata başka İnsanların gözünden bakabilmeyi, empati kurabilmeyi öğretiyor.. Bebek emzirmek değil..

Acılar İnsana şımar mamayı öğretiyor..

 

Bir grup Emzirme Yanlısı hasbel kadar ” Mama ” lafı duyduklarında Kadir İnanır moduna geçiyorlar..” Neeey  bizim bebeğimize mama mı ? ver dedin, yakarım uleeeyyn ”   Daha ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadan emzirmenin verdiği sarhoşlukla insanları yargılamaya çalışıyorlar. Aman ha dikkat edin ağzınızdan ” Mama ” lafı çıkarsa linç edilmeye ve emzirme terörüne hazırlıklı olun.

kadir-inanir-askini-boyle-ispatladi-asi-gencler_7681835-7370_854x480

 

Bir Grup Emzirme yanlısı Arkadaşlar, tüm şartlar normal seyrinde ilerlerken emzirebilmiş olmayı kendilerinin yüksek bilinç seviyesinin bir sonucu oluştuğunu düşünüyorlar. Bu sebepten mütevellit; herhangi bir sorun sebebi ile emzirmeye devam edememiş Annelerin karşısında, anlayıp dinlemeden, yaşadıkları hikayeleri bilmeden ” Süperman ”  rolüne bürünüyorlar.

 

o-SUPER-MOM-facebook

 

Emzirme yanlısı grup, Bebeğin doymama ihtimali olabileceği gerçeğini, Anne’nin süt kalitesinin de çok önemli olduğu gerçeğini görmezden geliyorlar. Elbette süt yetiyorsa, kilo alımı iyiyse kimse durduk yere mamaya başlamaz, yada kimse böyle bir şey tavsiye etmez.

Elbette emzirmeyi ve anne sütünü sonuna kadar destekliyoruz ama bu şartlar oluşmadığında bir taraf diğer tarafa haksızlık edemez. Emzirmek tabii ki çok güzel, çok faydalı. Ben ikizlerimi emziremedim ama her Anne bebeğini emzirmeli. Altını tekrar çiziyorum ” Her Anne’nin deneyimi farklı ”  Her Anne’nin içinde bulunduğu şartlar farklı.

Amma velakin ” Emzirme ” konusunu  bir faşizm haline getirmek asla doğru değil. Bir çok emziren Anne, kendilerini yıllarca Tıp eğitimi almış Doktorlardan bile üstün görüyor.

Elbette Anne sütü eşsiz bir nimet. İlk 6 ay sadece Anne sütü elbette ..Bu zaten doğumla birlikte işleyen  doğal süreç içerisinde olmalı.. Amma birde ” Normal seyrinde gerçekleşmeyen hikayeler var ” 

Emzirmeye evet ama emzirme terörüne hayır ! 

” Fedakarlık ” veya ” Bilinçli ” olmaktan konuşacaksak hodri meydan !

Fedakarlık derken ? Sen hiç bebeğinin yeni doğan yoğun bakımda hayata tutunma çabalarını izlerken göz yaşlarına boğuldun mu ?

Bilinçli olmak derken ? Sen hiç bebeğinin yürüyemeyebileceği, göremeyebileceği söylendiğinde Anne olarak güçlü olman ve moralini bozmadan süt sağman gerektiği bilincine varmayı deneyimledin mi ?

Daha bunun gibi yüzlerce örnek sayarım. Lütfen biraz ” farkında ”  olalım. Hele birde benim gibi çoğul çocuk Annesiyseniz. Üçüz ve dördüz bebeği olanların karşısında saygıyla eğiliyorum. Her iki bebeği aynı anda beslemek, alt değiştirmek, gaz çıkartmak, birde üstüne ev işlerinin getirdiği sorumluluk vb. ( Yardımcınız yoksa ki benim yanımda yatılı yardımcı olmasına rağmen çok zordu serüvenimiz ) Haaa bu sorunların içinde sağlık mücadelelerini yazmadım bile..Anneliği tüm normalliği ile yaşayanlara sonsuz saygı duymakla beraber aynı saygıyı farklı deneyimler yaşayanlar içinde bekliyoruz.. 

En üzücü olan Annelerin empati kuramıyor olması. En üzücü olan Annelerin birbirlerini incitiyor olması.

Duru ve Kaan, gözümün nuru onlar. Yaşama sebeplerim. Annesinin güzelleri. Kuvözde oldukları dönemde tüm yaşadığım üzüntülere rağmen, sağlıklı beslenip süt sağmaya çalıştım  ama her geçen gün yenir olumsuzlukla karşılaşıyorduk kuvözde. Direnmeye çalıştım hepsine ama onların yürüyebilmeleri ve aşağıdaki gibi Okula gidebilmeleri için her birine günde en az 6 saat fizik tedavi uygulamak zorunda kalmıştım..Bedenen ve ruhen yorgundum.

Neyse bir süre sonra mama ile beslemeye başladık. Sonra 5,5 aylık civarı ek gıdalar, sağlıklı öğünler derken 41 kere maşallah çok güzel toparlandılar.  Üstelik erken doğuma bağlı yaşadıkları hastalıklara rağmen bağışıklık sistemleri çok kuvvetli ve ikisi de topaç gibi..bur cubur’dan uzak sağlıklı ve ev yapımı gıdalardan oluşan bir beslenme tarzını benimsiyoruz.Kilo ve boy gelişimleri akranlarının üstünde..

İkiside Okulda gözde öğrenci. Kaan müziğe yetenekli, Duru satrança.. Çok şükür, bin şükür..Darısı cümlemizin evladına inşallah ..

11960208_914488935252950_6437397266931278206_n

Bu yazımı okuduktan sonrada bazılarının hiç bir şey anlamayacağından, asla ve asla empati kuramayacağından, mecbur kalınan durumları kendileri de yaşamadıkları sürece hislerimize ortak olamayacaklarından adım gibi eminim.

BY EVRİMÇAKICIİlgili Mesajlar

Leave a Comment