Fizik Tedavi Serüvenimiz

fizik tedavi serüveni

Fizik Tedavi Serüvenimiz

Bir çok kereler  serebral palsi ile olan mücadelemizi anlattım sanal ortamda .. Bu süreç zarfında yazdıklarım çocuğu halen cp ile mücadele eden veya bu yüzden engelli kalan annelere ne düşündürdü diye çok merak ettiğim günler oldu ? Bu konu hakkında bir şeyler söylemek istiyorum … Öncelikle biz çok şanslıydık bunu kabul ediyorum . Nedenmi ? Çünkü serebral palsinin tedavisinde Türkiye’de en önde gelen bir ekip ile daha doğum anından itibaren tanışma ve çalışma fırsatı bulduk , en önemli şans bu Allahın izni ile. Sonrasında da bu ekibin bizi yönlendirmesi , tamamen tedavi programlarına girmemiz , istikrarlı ve çok yoğun bir şekilde 93 gün sonunda eve çıktığımız gibi yoğun fizik çalışmamız önemli bir faktördü. Çalıştığımız Ekip Prof.Dr. Memet ÖZEK ve Fzt. Özcan Kalkan . Ekip daha kalabalık tabii ki.Hiç unutmam bebeklerim 8 aylık ben artan masraflardan dolayı özel bir şirkette işe girmiştim . 6 hafta çalıştım , bunu duyan Prof.Dr. Memet ÖZEK Hoca bir cumartesi günü muayenede bir fırçaladı beni , aynen şunu söyledi ‘ sen çalışacaksan bu çocuğun yürümesini bekleme , şimdi masraf çok ağır olabilir ama eğer bu çocuk engelli kalırsa hayatınız boyunca büyük bir masrafınız olur’  demişti.. Özcan bey , sen çalışacaksan ben tedaviyi kesiyorum , böyle bir fiizk tedavi programını ancak anne uygulayabilir ‘ dedi .. Cumartesi söylediler , pazartesi hiç düşünmeden istifa verip hemen eve geri döndüm fizik tedavinin başına …( üstelik eve döndüğümde evdeki yardımcım oğlumu bobath topunda yanlış çalıştırdığı için omurgası kaymıştı tam 3 ay geri çalıştım düzeltmek için ) Şimdi duru ve Kaan’ın sağlıklı bir şekilde koşup oynadıklarını her gördüğümde Memet Hoca ve Özcan Bey’e dualar ediyorum . Allah razı olsun onlardan … Bu tedaviler sırasında muayenehanede çok engelli çocuklar gördüm ve duydum ki aslında beynindeki hasar o çocuğu o hale getirecek kadar ağır değil ama çoğunun ya annesi işe geri dönmüş erken dönemde yada yoğun bir fizik tedavi programı ile çalışma fırsatı bulamamışlar, Ya aileleri fizik tedavi konusunda bilinçlendirilememiş vs.  Tabii ki bide kader var olacak olan olur ona bişey diyemem.. Sadece demem o ki fizik tedavi bu gibi durumlarda HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR …Birde sizi yönlendirecek o bilinci aşılayacak doktorlarınızda varsa oda çok iyi oluyor tabii ki , bizim hikayemizde olduğu gibi.

Bir noktayı da önem ile vurgulamam gerekirdi , benim oğlumun da beyninde yürüme ve öğrenme bölgesi hasar görmüştü. Başarılı bir fizik tedavinin amacı ölmüş beyin hücrelerinin görevini sağ kalan diğer hücrelere öğretmektir. Allah’ın izni ile bunu başarabildik fizik tedavi programımızda. Bazı annelerde  ‘ vay efendim sizin çocuk az etkilenmiştir ‘   düşüncesi oluşmaması için bilhassa not olarak yazıyorum. Kızımın durumu daha hafifti çok şükür fakat aynı program ona da uygulandı.

Düzenli , istikrarlı ve yoğun bir fizik tedavi programı gerekir,  aralıksız yapılması gerekir. Bebeğin buna engel bir durumu yoksa tabii ki . ( ameliyat , nöbet vb. )

İkiz Annesi
Evrim ÇAKICIİlgili Mesajlar

Leave a Comment