Gebelikte Şeker Yüklemesi Yaptırmalı mı ?

canan karatay

Gebelikte Şeker Yüklemesi Yaptırmalı mı ?

 

Son zamanlarda gündemde Prof.Dr. Canan Karatay var. Malum ‘’ Şeker yüklemesi yaptırmayın ‘’ diyor. Erken doğumun sebeplerinden biri olabileceğini söylüyor.Bende ilk duyduğum andan itibaren  ‘’ Acaba ‘’ diye düşündüm sizler gibi. 28 Haftalık ikiz bebek doğurmuş bir Anne olarak. Geçtiğimiz hafta içi Star TV’de Melek programına konuk oldu Prof. Dr. Canan Karatay. Denk geldi ve başından sonuna kadar izledim. İzlerken de sizler için not aldım.

Öncelikle Prof. Dr. Canan Karatay ‘’ Gebelikte şeker yüklemesi yaptırmayın ama kan testi yaptırın‘’ diyor..

Kan Testinde

Trigliserid Kan yağına bakılmalı. Yüksekse şeker vardır.

İnsülin Hormonu yüksekse .

D Vitaminine bakılmalı. Düşükse şeker vardır.

Prof. Dr. Canan Karatay Hoca, gebelikte şekerin önemli bir sorun olduğunu ve kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Fakat şeker yüklemesi değil de kan testine bakılarakta anlaşılabileceğini belirtiyor.

Ayrıca Dünya’da bir çok ülkede Gebelikte Şeker Yüklemesi yapılmadığını söylüyor. Mesela; İsviçre, Fransa gibi ülkelerde.

Son zamanlarda yapılana araştırmalarda Türkiye’de erken doğumun % 12 arttığı söyleniyor.

Prof. Dr. Canan Karatay ‘’ İnsülin Direncine mutlaka baktırın ‘’ diyor. Bununla birlikte gebelik öncesi kilo verilmesi ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Benimde sosyal medyada okuduğum yorumlarda bir çok Anne şeker yüklemesinden sonra erken doğum yaptığını yazmış. Tabiî ki tek sebep şeker yüklemesi değildir ama sebeplerden biri olabilir diye düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrim. ( Siz her zaman kendi Hekiminizin tavsiyelerini uygulayın )

Ülkemizde yeterli bilimsel çalışmaların yapılmasını ve konuya yeteri kadar önem verilmesini diliyorum. Tüm amaç erken doğumların hangi sebepten olursa olsun mutlaka önüne geçilmesi olmalı.İlgili Mesajlar

Leave a Comment