Gözlük Takmayı Sevdirme Merasimi

Gözlük Takmayı Sevdirme Merasimi

Gözlük Takmayı Sevdirme Merasimi

 

Küçük yaştaki çocukların gözlük takması gerektiğinde, onları bu duruma alıştırmak bazen zor olabiliyor. Gözlük takma merasimini eğlenceli hale getirmenin bazı yolları var elbette.

Doktorumuz Kaan’a gözlük yazdığında ortalama 2 yaşındaydı. Aklıma gelen ilk soru ”Gözlük takmaya nasıl alıştırıcam ? ” sorusu olmuştu. Gözlüğümüz yapılana kadar araştırdım, düşündüm. En iyi yol: gözlük ile ilk buluştuğunda sevdiği bir ortamda, sevdiği şeyleri izlemesiydi.

Nitekim öyle yaptım. Gözlük bana ilk ulaştığında, Kaan’ı kucağıma aldığım gibi camdan dışarı baktırmaya başladım.Yolda geçen arabaları, otobüsleri, bahçedeki ağaçları, havadaki kuşları izlemeye bayılırdı.

Önce biraz gözlüğü tanımasına izin verdim. Dokundu, inceledi. Gözlüğü keşfetti. Sevdiği şeyleri gözlükle daha iyi görebileceğini gözlerinin içine bakarak ve onun göz hüzasında anlatmaya çalıştım. Bir süre sonra da gözlüğü gözüne taktım. Etrafa bakmaya başladı. Baktı, baktı, baktı ki gözlüklerde daha iyi görüyor.
Bu şekilde gözlüğünü düzenli olarak kullanmaya başladı. Gözlük takması gerektiğini duyduğumda, alışamaz diye çok korkmuştum lakin sabır ve biraz özenli davranmak ile halettik biz.

Bunun dışında ;

*Çocuğunuzu çevrenizde başka gözlük takan çocuklarla bir araya getirebilirsiniz.

* Gözlük takan herkesin fotoğraflarını gösterebilirsiniz.

* Sizde numaralı gözlük takıyorsanız avantaj olarak kullanabilirsiniz ama takmıyorsanız güneş gözlüğü ile çocuğunuza eşlik edebilirsiniz. Birlikte gözlük takmak durumu daha da sevimli kılar.

*Küçük Bebeklerin gözlüğü çıkarıp atmamaları için lastik bant takılabilir.

Kaan’da miyop ve astigmat var. Şuan 4,5 yaşında ve 4-7 gözlük takıyor. Gözümüzde kayma da var. Önemli olan görüyor olabilmesi ve sağlıkla bizim ile olması.İlgili Mesajlar

Leave a Comment