Hayat Boyu Doula Desteği

 

Bugün blogumda ilginç bir yazı var. Amerika’da Doula eğitimi alan Sevgili Selen sosyal medya aracılığı ile yazdı bana. Yazışmalarımız Doğum sonrası Annelere destek konusu ile başlayıp farklı bir kavrama götürdü ” Hayat sonu Doulası ”..Çok etkilendim ve Sevgili Selen’den Doula kavramını bizlere anlatmasını ve İnsanlar için neler yaptığını anlatmasını rica ettim..Buyrun o zaman Doula Selen’e sözü bırakalım burada ..

 

Doula Kavramı, Yaşam Boyu Destek ve Hayatın Sonunu Saygıyla Karşılamak..
Doulalık kavramı dünyada yeni yeni duyulan ve kimi zaman endişeyle, kimi zaman soru işaretleriyle hatta küçümsemeyle yaklaşılan bir kavram. Oysa insanlık tarihi boyunca bir sürü kişi doula görevi yapmış ve insanlara yardımcı olmuştur (bu kişi aile dostunuz, akrabanız, köyünüzdeki ebe ya da kabilenizdeki şaman olabilir). Sanat tarihinden bildiğimiz doğum sahnelerinde gebe kadınlar hep ebe dışında başka kadınlar tarafından da desteklenir şekilde betimlenmişlerdir ve doula diye adlandırılmasalar da birileri bu doğum anlarında her zaman kadınlara destek çıkmıştır.Doula günümüzde bilinen haliyle doğum yardımcısı demek. Burada bahsedilen yardım, doğum yapmakta olan bir kadının her tür duygusal, fiziksel ve lojistik ihtiyacını karşılamak, kadına yalnız olmadığını ve bu süreci başarabileceğini söylemek ve onu rahatlatacak yöntemler uygulamaktır. Günümüzde profesyonel doulalar doğum ve doğum sonrası hakkında eğitim almakta ve hem kadına hem de bu süreçte gene duygusal şekilde etkilenen aileye desteklerini sunmaktadırlar. Bunu kimi zaman kadının elinin tutarak, kimi zaman kadına sancı sırasında masaj yaparak, kimi zaman eşe ne şekilde yardımcı olabileceğini hatırlatarak kimi zaman da bebek bakımında destek sunarak yapabilirler ve ailenin bu süreçte yalnız olmadığını bilmesine yardımcı olurlar.

Fakat doğum her zaman beklendiği gibi sonuçlanan bir süreç değil ne yazık ki. Birçok kadının 9 aylık zamanı olabildiğince mutlu geçirmeyi beklediği bir süreçte bazen bir şeyler farklı gerçekleşebiliyor. Erken doğum ya da gebeliğin sonlanması, bebeğin kaybı gibi durumlar yaşanabiliyor ve ailenin üzüntü, depresyon ve travma yaşaması kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada yas ve zorlu doğum ve gebelik süreçleri konusunda da bilgili ve deneyimli bir doula’nın yardımı gerçekten rahatlama verebiliyor.
Doula olmaya karar verişim kendi doğumunda da bir doulanın yardımından yararlanıp bu sayede beklentilerime uygun bir doğum yapmamla birlikte başladı. Çok farklı sonlanabilecek bir doğumum olacakken kendi doulam sayesinde istediğim ve tatmin olduğum halde bir doğum yaptım ve bu desteğin her kadına koşulsuz sunulması gereken bir hizmet olduğunu gördüm.Bunun üzerine öncelikle doğum konusunda kapsamlı bir eğitim alarak hamile kadınlara ve ailelerine doğum doulası olarak hizmet vermeye karar verdim. Eğitimlerde doğumda rahatlatma teknikleri, doğum anatomisi, doğum sürecinin psikolojik yapısı gibi birçok konuda deneyim kazandım, doğumlara girip staj yaptım. Zamanla ilgi alanım doğum sonrasına da kaydı ve lohusalık üzerine de eğitim görerek bu şaşkınlık ve heyecan dolu süreçte de ailelere yardımcı olmanın tekniklerini öğrendim. Doula olarak eğitimlerim beni ABD’ye kadar götürdü ve burada doğal doğum konusunda en önemli merkezlerden birisi olan ve ebe Ina May’in kurmuş olduğu the Farm’da ebe asistanlığı eğitimine katıldım. Fakat tüm bunları yaparken yavaş yavaş bir şekilde hayat sonu doulası denen kavramla da tanıştım ve hayat bana daha da derinlemesine bir yol çizmeye başladı.Araştırmalarım beni ölüm ve hayat sonu, hastalık gibi zorlu süreçler için hizmet vermenin niteliklerini öğreneceğim kurslara ve eğitimlere yönlendirdi ve sonunda hayat sonu doulası olarak da hizmet sunmaya başladım. En son adım ise bütün bunları harmanladığım ve kadınlara doğumun her sürecinde yardımcı olacağım kapsamlı bir programa başlamak oldu. Gebeliği sonlanan veya sonlanacak olan kadınlara koşulsuz destek sağlayan yas doulası eğitimine katıldım ve gördüklerim, duyduklarım aslında tam da bu süreçlerde kadınların ne kadar da yalnız kaldıklarını, ailelerin ne gibi desteklerden mahrum bırakıldıklarını bana öğretti, ben de bu alanda kendimi geliştirmeye karar verdim.

 

Evet doğum gibi ölüm de hayatın bir parçası. Fakat ne yazık ki unuttuğumuz, korktuğumuz için ötelediğimiz, kendimizden uzaklaştırdığımız bir kavram. Hele de bebekler söz konusuysa hiçbir şekilde akla getirmediğimiz, başımıza geldiğinde ise deneyimlemek yerine ittirdiğimiz ve bir an önce kurtulmak istediğimiz bir olay. Oysa ki duygularımızı yaşamak, içeriden dışarıya aktarmak, başkalarıyla paylaşmak bizlerin bu zorlu süreçleri daha sağlıklı geçirmesine yardımcı olacak ve kesinlikle ayıp, tabu olmayan davranışlar. Bir annenin ve etrafındaki sevdiklerinin bu anı geçiştirmeden ve hissederek yaşamaları onların iyileşme süreçlerini kolaylaştıracak durumlar. Kadının kaç haftalık olursa olsun kaybettiği ya da kaybedeceğini bildiği bebeği ile bağ kurması, onunla fiziksel hatta ten tene temasta bulunması ve ona sevdiğini söylemesi ve şefkatle ona veda etmesi onun en insani hakkı.

Hayatın her alanında destek sunan bir doula olarak bu ortamı yaratmak ve insanların duygularını yargısız ve güvenli bir şekilde yaşamaları için destekte bulunmak ise benim görevim.Bazen kaos ortamlarında tek ihtiyacınız olan birilerinin size el vermesi, cesaret veren sözler söylemesi, o anda yapabileceklerinizi hatırlatması ya da sadece dinlemesi oluyor ve doulalar da işte bu durumda sizlere hizmetlerini sunuyorlar.

Kürtaj olan kadınların acısını heykelde göstermek isteyen ama tüm Kadınların gebeliğine ve çocukla olan ilişkisine betimleme yapan Slovakyalı Heykeltraş  Martin Hudacek’in ” Doğmamış Çocuk ” isimli heykeli..
Bebeğinizi kaybettiyseniz ya da kaybedecekseniz de şefkat ve ilgi dolu bir süreç yaşayabilirsiniz, bebeğinizle bağ kurabilir, ona birilerinin çizdiği ve uyguladığı şekilde değil kendi istediğiniz ve planladığınız şekilde veda edebilir ve yas sürecini yargılanma ve ayıplanma korkusu olmadan yaşayabilirsiniz. Bu insan, anne ve aile olarak bu en temel talebiniz ve bunun gerçekleşmesi için paylaşmaktan, konuşmaktan ve destek almaktan lütfen çekinmeyin.
Doula Selen Çağlayık Eloğlu

www.kirkkilit.com
Facebook Sayfası: Kırk Kilitİlgili Mesajlar

Leave a Comment