Her Annenin Derdi “Çocuğunun Kilo Alımı”

çocuğun kilo alımı

Her Annenin Derdi “Çocuğunun Kilo Alımı”

 

Düşük doğum tartılı bebekler için büyümeyi yakalama genellikle ilk 2 yaşta olur.İlk olarak baş çevresi, sonra tartı en sonda boy büyümeyi yakalar.3 yaşından sonra büyümeyi yakalama enderdir. ‘

Prof. Dr. Zeynep İNCE yayınlarından

Her Anne için bebeği her zaman iştahsızdır. Ne yesede doyduğundan tam emin olamaz, yedikçe daha çok yedirmek ister. Hadi itiraf edelim. Kimseye çaktırmadan etrafımızdaki akran bebeklerle kıyaslama yaparız.

Tıpkı benim gibi !

Bebek beslemek, onlara özel bir şeyler hazırlamak benim için tam bir tutku. Her gün mutlaka özel bir şeyler hazırlar, ellerimle yediririm. Aksi takdirde huzurlu olamıyorum.

Bir şey daha itiraf etmeliyim ki kendi elimle yedirince yediklerinin daha şifalı olduğunu düşünüyorum :) Anaç duygular bunlar.

Duru ve Kaan anaokuluna gidiyor. Okulda kahvaltı, öğle yemeği, ikindi öğünü var tabiiki. Ama ben sabah gözümün önünde bir şeyler yedirmeden gönderemiyorum. Biz tahin-pekmez, kaşar,çeçil peynir, beyaz peynir, yumurta, salatalık vb. tüketiyoruz kahvaltıda. Bazen krep, bazen omlet, bazen tost ile çeşitlendiriyorum. Beslenme ile ilgili konuları daha çok konuşucaz blogumda inşallah. Güzel tarfiler ve öneriler paylaşıcam.‘Çocukların temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme, büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür. Bunun için her çocuğun doğumdan itibaren protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minarellerden oluşan besin ögelerinden yaşına uygun bir şekilde, her gün yeterli ve uygun bir şekilde alması gerekir.’

Dr. Eldar EGE

 

Dün çocuk felci aşısı için sağlık ocağına gitmişken elbetteki boy ve kilo ölçümünü yaptırdım.

Duru 28 haftalık 1050 gr. doğdu. Eve 3000 gr. ile geldik 93 gün sonra. Çok yavaş kilo alırdı. Küvözde de az beslenirdi. Eve geldiğimizde 3 saatte bir içmesi gereken 90 cc mamayı içemezdi. 60 cc mamayı bile bitiremezdi. İçsede zaten kusardı. Reflü için doktorumuzun verdiği bir ilaç kullandık nerde ise 1,5 yaşına kadar. Ek gıdaya 6 aylıken başladık. Sebze çorbaları, kahvaltı karışımları, yoğurt, muhallebi hepsini her öğünde taze olarak evde hazırladım. Ek gıdaya geçtiğimizde biraz daha iyi beslendi. Lakin kilo ve boy’da yaşıtlarını yakalaması biraz zaman aldı. Ek gıdalara başlayınca Kaan ile aynı oralarda beslenmesine rağmen 2 yaşını geçtikten sonra ancak akranlarına ulaşabildi.
Çocuklarım her tartıya çıktıklarında heyecanla beklerim sonucu. Biraz da takdir edilmişsem değmeyin o gün keyfime. Dün tamda böyle oldu. Çok şükür kızım %70’lik dilimde. Yani gayet iyi akranları ile uyumlu.
Ve benim Kaan paşam, aslan parçam 28 haftalık 1085 gr. doğmuştu. Oda aynı şekilde 3000 gr. olunca eve geldi 77 gün sonra. Doğduğundan beri güzel beslenirdi. Küvözden eve 3 saate bir 90 cc mama ile gelmişti. Ancak asla doymadı :) 120 cc’den aşağı. Sonrasında’da diş çıkarma gibi özel durumlar hariç hep güzel beslendi. Kusma, reflü gibi sorunları olmadı.
Evet tahmin ettiğiniz gibi tartıdan güzel sonuçlarla indik. % 100’lük persentilde paşam.
Veeee beklediğim, duymak istediğim sözlerde hiç ummadığım anda geldi. Hemşiremiz prematüre doğmalarına rağmen bu durumun çok iyi olduğunu söyledi. O anda havaya zıplamamak için kendimi zor tuttum :) Biliyorum , her annenin duymak istediği sözler bunlar. Bilhassa bizim gibi prematüre anneleri için. Ama bunları duymak için çok çaba sarfediyorum, çok emek harcıyorum inanın. Sağlıklı gelişimlerinde sağlıklı beslenmenin önemi tartışılamaz. Çok yorulsamda evde mayalanmış yoğurt, kendi ellerimle yaptığım kekler, sulu yemekler, köfte her şey her şey. Hepsini özenerek hazırlıyorum.
Dinlediğim bir haber kanalında ‘ Bilhassa 3 yaşına kadar evde yapılmış gıdalarla beslenen çocukların zihinsel gelişimin daha iyi olabileceğini’ duymuştum. Hiç çıkmadı aklımdan.
uzman görüşleri kaynak: www.haberdar.com.trİlgili Mesajlar

Leave a Comment