Hidroterapi ile tanışmamız

Hidroterapi ile tanışmamız

Hidroterapi ile tanışmamız

Hidroterapi nedir ?

Hastalıkların veya fonksiyonel  kayıpların tedavisinin suyun fiziksel özelliğinin kullanılarak yapılmasıdır.

Hemipleji, serebral palsi (CP), multip skleroz, parkinson, paralitik yürüyüş vb. nörolojik vakalarda Hidroterapi büyük önem taşımaktadır.

Bildiğiniz gibi Kaan’da sağ hemiparezik serebral palsi var ve kuvöz’den eve geldiği gün başladık yoğun fizik tedavi programına. Artık 4,5 yaşında çok şükür yürüyor, koşuyor, tırmanıyor. Son aylarda bağımsız merdiven inip çıkma işinide bayağı ilerletti. Sağ kol ve bacakta biraz güç kaybımız ve sağ diz kapağında az biraz kaymamız var. Şimdi de bunları aşmaya uğraşıyoruz.
Ben çocuklarımın her zaman yüzme sporu ile ilgilenmelerini istiyorum. Yüzme eğitimine oldum olası çok önem vermişimdir. Oturduğumuz sitenin havuzuna indiriyorum bütün yaz boyu. Hoş gerçi kızım kesinlikle havuza girmiyor korkuyor ama oğlum çok seviyor yüzmeyi. Şimdilik kolluk ile yüzüyor.

Sağ tarafımızı daha da güçlendirmek için arayışa girdiğim de duydum Hidroterapiyi. Zaten artık profesyonel olarak yüzmeye geçmek ile ilgili bir şeyler yapmak istiyordum. Fizyoterapistimiz Özcan KALKAN uzun zamandır Kaan’ın profesyonel yüzme ile bu durumu tamamen atlatabileceğini söylüyordu.

Direk yüzme eğitimine başlamadık sağ kol ve bacak daha güçlensin diye. Bundan yaklaşık 6 ay önce görüştüğüm bir özel yüzme eğitmeni Kaan için grup dersinden önce özel ders gerekebileceğini söylemişti. Bende nasıl olsa özel ders alması gerekecekse işin içinde tedavide olsun daha çabuk yol alalım istedim. Böylelikle Hidroterapiye başladık.

Hidroterapide 35 derece sıcak su ile çalışıldığı için kaslarda gevşeme oluyor. İşin içine suyun kaldırma kuvveti de dahil olunca kas ve eklemlerde büyük bir rahatlama oluyor. Böylelikle güçlendirme ve germe hareketleri daha aktif olarak yapılabiliyor.

Biz henüz 2 seans aldık Hidroterapi. İlk seansta Kaan Hidroterapiste alışamadı ki her gün havuza giren çocuk. Biraz ağladı, direndi ama 2. seansımız o kadar verimli geçti ki anlatamam. 45 dk. terapinin her bir dakikası dolu doluydu. İlk olarak Hidroterapist suyun içinde sağ ayak bileği germe çalıştırdı daha sonra sağ kol ve bacak güçlendirme, sonra da sağ kolunuda kullanarak yüzme çalıştırdı. Hepsinide çok güzel yaptı Kaan. Bu şekilde giderse inşallah çok güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.

Hidroterapi seanslarımız ile ilgili gelişmeleri Blogumda yazmaya devam edeceğim.İlgili Mesajlar

Leave a Comment