İkiz Bebeklerimle Uyku Deneyimlerim

Geçtiğimiz günlerde 0-5 yaş uyku danışmanı Sevgili Sinem ile birlikteydim. Konumuz tabiîki uyku eğitimiydi. Bir uzmanla konuşurken titiz bir Anne olarak kendi uyguladıklarımı gözden geçirdim ve sevgili Sinemin de onayı ile doğru kurallar uyguladığımı bir kez daha teyid ettim. Bu yazımda sizlerle kendi deneyimlerimi paylaşacağım..

 

Sevgili Sinem’in Blogumda sizler için yazdığı uyku eğitimi  ile ilgili yazıyı okumak için tık tık  lütfen ..

Büyük bir heyecanla kucağımıza aldığımız yavrularımızı ilk aylarda  hiç kucaktan bırakmak istemiyoruz. Ya memede, ya ayakta sallayarak uyutmaya çalışıyoruz geleneksel olarak.. İlk zamanlarda çok zor gelmeyen bu durum bebek büyüdükçe Anneyi de zorlamaya başlıyor..Artık bebek kesinlikle ayakta sallanmadan uyumuyor, memede uyutulan Bebekler gece sık sık uyanarak meme istiyor.
 

Aslında Bebekler doğar doğmaz bir uyku düzeni oluşturulabilir. Zaten yeni doğan bir Bebek günde ortalama 20 saat uyur. Altı temiz, karnı tok ve gazı çıkarılmış bir bebek yatağına bırakıldığında kendisi uyuyabilir.

 

Duru ve Kaan 93 gün kuvözde kaldılar. Onlara bakan bebek hemşirelerini sürekli takip ettim. Hep aynı metodları uyguluyorlardı. Hemşirelere ‘’ bende eve gidince sizin gibi yapacağım dediğimde bana kahkaha ile gülmüşlerdi ‘’ evde düzenlerinin böyle olmayacağını söylemişlerdi ama düzenleri tamda öyle oldu. Uyku düzenlerini hiç bozmadım. Eve geldiklerinde de düzenli olarak besledim, gaz çıkardım, alt değiştirip yataklarına bıraktım. Kesinlikle ayakta sallamadım. Alışmadıkları, öğrenmedikleri için sallanmayı hiç istemediler.

0-4 yaş arası uyku düzeni oluşturmada çok önemli. 4 yaşa kadar uyumaları için yanlarında bekledik. 4. yaştan beri  pijama giyme+ hikaye okuma fasıllarından sonra odalarında ‘’ iyi geceler ‘’ dileyerek uykuya dalıyorlar. Şimdi 5,5 yaşındalar..

Uyku düzeni olan bir bebek uykusu  geldiğinde kendisi uyuyabiliyor.. 

Ve bence bir Anne olarak en önemlisi uyku düzeni oluştururken bebeği kendi odasında ve yatağında uyumaya alıştırmalı..Birde uyku düzeni her zaman bebeklerin uyuması gereken saatlerde olmalı..Mesela;  akşam 21:00 gibi.. Uyku saatlerinin önemini bir sonraki yazıda ayrıntılı olarak yazacağım.. 

Uzmanlar Uyku Düzeni oluştururken aşağıdaki ritüellerin uygulanabileceğini söylüyorlar ;

 

 1 . Uyku öncesi banyo yaptırılabilir

 2. Pijama giyme faslı

 3. Hikaye okuma faslı

 4. Uykusu geldiğinde mutlaka yatağına yatırma

 

Bilhassa ikiz-üçüz anneleri için ayakta sallama yöntemi çok yorucu..Biraz kararlı ve istikrarlı olunursa kolaylıkla uyku düzeni sağlanabilir.

 

Kısaca bir anımı anlatmak istiyorum;

Duru ve Kaan yaklaşık 1 yaşındalar. Evimizde misafirlerimiz var. Karı-Koca gayet eğitimliler. Duru ve Kaan’dan 2 yaş büyük çocukları var. Akşam saat 21:00 gibi salondayız Bebeklerle..Biraz sevdiler, oynadılar. Artık uykularının geldiğini söyleyip odalarına götürdüm. Duru ve Kaan’ın pijamalarını giydirip, yataklarına yatırdım..Pişş pişledim her zamanki gibi. 10 dk. sonra salona geri döndüm misafirlerimin yanına..Misafirlerim şaşkın ve endişeli gözlerle bana bakıp  ” Ne yaptın çocuklara ? ” diye sordular.. Uyku düzenimizi anlattım ama beni ağızları açık dinlediler şaşkınlıktan 🙂  Tepkileri gayet normaldi..Çünkü; çocuklarını karı-koca dönüşümlü ayakta sallaya sallaya zor uyutuyorlardı..

 

Not: Bunlar benim kendi deneyimlerim. Her Anne ve Bebeğin şartları ve yapısı elbette farklıdır. Ancak  ” Nasıl alıştırırsan öyle gider ” mantığı hep geçerlidir.İlgili Mesajlar

Leave a Comment