İkiz Prematüre Annesi olmak

ikiz prematür annesi olmak

İkiz Prematüre Annesi Olmak

İkiz Prematüre Annesi olmak

Eşim ile İnternette Tanışmıştık 9 sene önce.10 ay içinde evlendik. Bu kadar kısa zamanda evlenince hemen çocuk sahibi olmak istemedik . Tam 5,5 yıl sonra aldık mutlu haberi ..Üstelik bide İkiz bebek bekliyormuşuz..Yani Sıradışı Anne oluyormuşum .
Ben ilk duyduğumda endişelenmiştim nasıl bakacam ikizlere diye..Ama eşim çoktan cümle aleme haber salmıştı , sevinç naraları atıyordu.

Bizde Herkes gibi 40 hafta sonra kucağımıza alacağımızı düşünmüştük. Tabii ikizler genelde erken doğuyor 34-36-38 hafta gibi olabilirdi ..Böyle söylemişti doktorumuz.Biz 32 Haftayı geçsek de razıydık ama olmadı . Yüksek Riskli gebeydim . Kanamalarım oluyordu . İlk 3 ay Yatak istirahati verdi Doktorumuz.Elimden geldiğince yatmaya çalıştım ..Ev işleri ve en önemlisi yemek yapamadım ki o dönemlerde yanımda kimse yoktu ..
İlk Hamilelik , İlk Heyecan Bebeklerimin her şeyini ellerimle hazırlamak istemiştim. Artık karnım iyice büyümüştü Alışverişe gittik , her şeyi seçtim kendi ellerimle..Bebek şekerleri , en önemli şey ..malzeme alarak kendim hazırlamayı seçtim . Doğum Odamızı eşim kendisi süsleyecekti onun içinde gerekli olan her şeyi almıştık. E ee Tabi mutlu mesut Baba olunca Doğum Odası zevkle süslenir dimi ? Akşamları burnuma gelmiş karnımla oturduğum yerde ikramlık bebek şekerlerini yavaş yavaş hazırlamak keyif veriyordu bana . Bebeklerin çamaşırlarını yıkayıp ütülüyorduk Annemin yardımı ile. Bize göre nasılsa daha vakit vardı ..Dedim ya en azından 32.Haftayı geçeceğimizi düşünüyorduk.

Taki o güne kadar 17 kasım 2009 Salı sabah 05.00 suları.28+0 Gebeyim . Ağrı var ..Gaz sancısı zannediyorum ..Ara ara geliyor gidiyor..Dayanabiliyorum ..Hani ben öyle nazlı bi Kadın değilim ondan . Oysa Eşime söylesem beni uçurur Hastaneye ..Annem o gün geldi 10.00 gibi ..Kahvaltı ettik .Eşim gitti. Saat 12:00 gibi ağrılarım sıklaştı ..Eşime Haber verdik Hastaneye yetiştirdi bizi.. Veeee orda başladı her şey Hastanenin 6. Katı Doğum katı ..Bağırıyorum beni oraya çıkarmayın ben doğurmuyorum sadece gazım var diye ..Ebe Hemşireler başımda ..Bi ara tuvalete gittik birlikte ve kan gelmeye başladı ..O sırada doktorum başka bir doğumdan çıkmış benim yanıma geliyordu ..Gelir gelmez muayene etti .Doktorun suratını görmeliydiniz ‘ Rahim tam açık , acil sezaryen , Ameliyathaneyi hazırlayın ‘ diye bağırmaya başladı. İşte ben o anda Hayatımızın bu denli değişeceğini tahmin edemezdim . Sadece doğurmıycam , bebeklerim küvöze girmeyecek diye ağlamaya başladım. ( Sanki tek derdimiz sadece küvözde kalmaları olacakmış gibi ) Hemşireler zorla çıkardı üstümü başımı sedye ile koşarak götürdüler Ameliyathaneye ..Çevremdekilerin ağlayp telefon ile birilerine haber vermeye başladığını hatırlıyorum ..
Ne yani ben şimdi prematüre annesi mi oluyorum ? Hemde İkiz Prematüre ..Peki Prematüre Bebek ne demek ? 1 kilo doğmuş bebek neye benzer ? Onlara nasıl bakabilirim ? Kordonlar, oksijen destekleri , makineler içinde can çekişirken görmeye nasıl dayanabilirim ? Ya süt ? Sütüm gelir mi bebeklerim yokken ?Şoktayım , Bebeklerim artık Karnımda değil.Her şey bu kadar Aniden mi olmalıydı ..Ben hazır değildim İkiz Prematüre Annesi olmaya ..Ben sadece Anne olmak istemiştim ..Hani bi çok İnsan gibi..Hastanede Doğumhaneye heyecan ile gitmeyi , eşimin kapıda mutlulukla beklemesini hayal etmiştim. Gözlerimi açtığımda 1 kızınız , 1 oğlunuz oldu onları emzirmelisiniz artık diyeceklerini düşünmüştüm . Eşim ve Bebeklerimle Doğum Hatırası olması için Foto çekilecekti..Bi Kırmızı Kurdele taktılar kafama adettir , Hatta Hastanenin kuaförü geldi saçımı taradı …Neyse , Sonra eve gelicektik ..Ha birde 40 gün Lohusalık diye bişi vardı dimi..40gün dışarı çıkılmaz , Anne hep bebeklerin yanında olur …Evet evet ben onuda bilmiyorum … Hastaneden 3 gün sonra ben taburcu oldum ve o günden itibaren sabahtan akşama kadar Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nin önünde, içinde , çevresinde yani bebeklerime yakın her yerdeydim ..Beni kim tutabilirdi evde ..Evin Duvarları üstüme yıkılırdı ..

Prematüre İkiz Annesi
Evrim ÇAKICIİlgili Mesajlar

Leave a Comment