Kamuran’ın Preeklampsi Zaferi

Kamuran’ın Preeklampsi Zaferi

Kamuran’ın Preeklampsi Zaferi

 

Erken doğumların bazıları Preeklampsi ( Gebelik zehirlenmesi ) sebebi ile gerçekleşiyor. İlk gebeliğinde preeklampsi sebebi ile erken doğum yapan Prematüre Annelerinin kafasında ki en büyük soru işareti ” 2. gebelikte yine erken doğum olur mu ? ” Genel istatistikler bize 2. gebeliğinde erken doğum olabileceğini söylüyor ama örnek bir hikaye ile sizi baş başa bırakıyorum. İlk Bebeğini kuvözde kaybeden Kamuran blogumda sizler için yazdı.

Sözü Sevgili Kamuran’a bırakıyorum.

İlk Hamileliğimin 29. haftasında yüksek tansiyon sebebi ile erken doğum yaptım. Zeynep Kamil’de doğum yaptım ve bebeğimi başka özel hastaneye Sevk ettiler.

İlk Bebeğim 5 ay kuvözde kaldı ve çok zorlu bir süreç geçirdik. 5 ay sonra bebeğim melek oldu. Oğlumun 40’ı çıkmıştıki hediyesini gönderdi. Hamile olduğumu öğrendim. Mutlulukla birlikte korkular başladı. Tabii ki buruk bir sevinç yaşadık.

İlk haftadan itibaren tansiyon ilaçlarına başladım. Moral çok önemli Prematüre Annelerine ve doktoruma cok teşekkür ederim buradan. Zamanım bol bol yürüyüş yaparak geçirdim. Yediğime içtiğime çok dikkat ettim. Tuz kullanımını bıraktım. Konferanslara gittim. Hamilelik ve Doğumla ilgili. Sürekli bilgi edindim. İlk hamileliğimde 29. haftada doğum olduğu için 2. hamileliğimi daha bilinçli geçirmeye çalıştım.

Günlerim çok güzel geçti. Bebek gelişimi güzeldi iki hafta önden gidiyordu. Şansa bakın ! İlk Bebeğim geriden gelirken bu önden gidiyordu. Allah’ın mucizesi işte.. ve 30 haftada ilk sorunlar başladı.. Doktorum bana ” eşini çağır ” dedi. Sorunun ne olduğunu sordum. Eşin gelsin konuşalım dedi ve eşim geldi.

” Bilal bey Kamuran’ı yatırıyorum, tansiyonu çok yüksek bırakmam ” dediğini hatırlıyorum. Ben ” Hayır hayır vermem dedim doğuma izin vermem ” diye hastaneyi inlettim resmen. Ben Ağlıyorum, Doktorum ağlıyor.. Herkes bana bakıyor.. Doktorum ” sana söz veriyorum hemen almayacağım bebeğini serum takıcam ” dedigi zaman rahatladım.


Evrim’in Prematüre Sayfasında öğrendiğim ciğer geliştirici iğne geldi aklıma. Doktoruma bahsettim ” Bana ciğer geliştirici iğne yapın ” dedim. Tamam ” yapıcam ” dedi Doktor. Çok kahrımı cekti ve iki gün serum yedim. Ciger geliştirici iğneden sonra taburcu oldum şükür.

30. Haftadan itibaren her hafta kontrole gittim ve her gittiğimde heyecandan tansiyon ve panik birbirine karıştı. Her gittiğimde serum yedim ta ki 36 ncı haftanın ilk gününe kadar. Eşimle dışarda yemek yedik, yürüyüş yaptık, eve geldim meyve yerken burnum aktı. Üstüm başım birden kan oldu. Eşimle ben panik olduk. Hemen eşim hastaneyi aradı. Allah’tan Doktorum nöbetçiydi ” hemen gel ” dedi gittik ve ” artık ağlamak yok seni doğuma alıyorum” dedi.

Geç vakitte yemek yediğim icin sabah saat 5’de doğuma aldılar..Gözümü açtım sayikliyorum, bebeğim nerde getirin diye.. Bebeğim 2.750 gr doğdu ve sağlıklıydı. Tek sorun kalp atışları cok hızlı olduğu icin 2 gün kuvezde kaldı. Şükür simdi 1. yaşına giriyor tatlı Afacan..
İlgili Mesajlar

Leave a Comment