Kreşin İlk Günleri

ilk gün kreş

Kreşin İlk Günleri

 

Okulların açıldığı bu günlerde bende kendi tecrübelerimden oluşan bir yazı yazmayı uygun gördüm. Kreş ve anaokulu eğitiminin sayısız faydaları olduğunu ve çocuğun zihinsel, fiziksel ve duyusal gelişimini olumlu yönde desteklediğini hepimiz biliyoruz. Özellikle dil gelişimi, sosyalleşme ve iletişim kurma becerileri çok artıyor kreş eğitimi ile. Bu konuyu başka bir yazımda daha ayrıntılı konuşabiliriz.

Ben kreşe başlama ve alıştırma ile ilgili kendi denediğim ve işe yarayan püf noktalarını aktarıcam size. Eminim sizinde çok işinize yarayacak..

Ben ikizlerimin sağlıklı gelişimini olumlu yönde desteklemek için 2,5 yaşında yarım gün oyun grubu ile başladım. ( Uzmanlar çocuğun 3 yaşında kreşe başlamalarını tavsiye ediyor. )

* Evime yakın bir kreş seçtim.

* Ön görüşme yaptım ve çocuklarımın doğum hikayeleri hakkında kısa bilgi verdim.

* Beklentilerimi anlattım.

* İlk 3-4 gün öğretmenin tavsiyesi ile 1-2 saat gibi kısa zaman dilimlerinde bıraktım ve yakında bekledim.

* Kreşe götürmeden önce onlara gidecekleri ortam hakkında anlayabilecekleri şekilde bilgi verdim.

1 Hafta bu şekilde devam ettik.

2. Hafta yarım gün oyun grubuna sabah 09:00 gibi bırakıp, öğlen 13:00 gibi aldım. Hiç sorun çıkmadı ve kolay alıştılar.
3,5 yaşından itibaren tam gün devam ettiler kreşe. Kreşe ilk başladığımız bir kaç ay sonra kendi kendilerine rahatlıkla oyun kurabildiklerini, şarkılar öğrendiklerini ve yaşlarına uygun bir çok şeyi rahatlıkla öğrendiklerini farkettim.

Benim ikizlerim artık 5 yaşındalar ve okul öncesine gidiyorlar.. çok şükür..

Kreşin Biz Annelerede faydası var elbette. Günlük ev işlerimizi bile sakin bir ortamda yapmak büyük nimet aslında.. Bunun ile birlikte kendiniz için yapacağınız yürüyüş, bir arkadaş ile kahve içme vb. aktiviteler sizi mutlu edeceği için çocuklarınız ile olan ilişkinize de olumlu yansıyacaktır.

Not: Oğlum Kaan’ın bazı fiziksel sorunlarından dolayı zaman zaman bazı okullarla sorun yaşadığım oldu. Ama bulunduğum çevrede çok fazla sayıda özel anaokulu var ve hepsi rekabet halinde. Bu yüzden bu sorunlarıda bir şekilde halettim. Son 1 yıldır ise çok şükür bir sorunumuz yok.İlgili Mesajlar

Leave a Comment