Kum havuzlarında özgürce oynuyoruz

kum havuzlarında oynamak

Kum havuzlarında özgürce oynuyoruz

İkizlerim Duru ve Kaan ile her anımızın , her yaptığımız aktivitenin bize ne yarar sağlayacağını az çok hesaplamaya çalışırım . Bunda sağlık problemleri ile doğmuş olmalarının payı var zannediyorum . Doğumlarından beri her günümüz daha önce adını hiç duymadığımız bazı hastalıklarla mücadele ederek geçti . Tıbbi olarak tüm imkanları kullandıktan sonra da anne olarak kendinizce yöntemler geliştirebiliyorsunuz . Anneliğin doğasında bebeğini iyileştirecek bir güç olduğuna inanıyorum . Yüce Yaradanın bir lütfu olarak .
Bende  bu duygularla beslenen bir anne olarak çocuklarımın gelişimine olumlu katkı sağlayacak her ne varsa yapmaya çalışıyorum . Tabii ki İmkanlarımız dahilinde . Şimdi bu güzel aktivitelerimizden biride ‘ kum havuzları ‘ . Benim çok yakınımda kum havuzu yok . Oturduğumuz sitenin parkı geçen seneye kadar kum havuzu idi. Fakat oda yapay zemine dönüştürüldü maalesef. Hafta içi çocuklarım tam gün kreşteler . Havalar ısındığı için okul çıkışı park ve bahçelerde  arkadaşlarımızla zaman geçiriyor , koşup oynuyoruz elbette.  Fakat havalarında ısınması ile birlikte hafta sonları nerede kum havuzu bulursam oraya götürüyorum çocukları . Bu ara bana en yakın olan büyükçekmece ve albatros sahilindeki kumsalları tercih ediyoruz .

Uzmanlar çocukların kum’da oynamalarının fiziksel , ruhsal ve bilişsel gelişimlerini çok olumlu yönde etkilediğini dile getiriyor . Kumda oynamak el ve parmak kaslarını çok çalıştırıyor . Benim oğlum sap hemiparezik serebral palsi’li bir çocuk olduğu için kum havuzları bize çok iyi geliyor . Kumları bir elinden öbür eline atıyor , kovalarını dolduruken iki elinide çok aktif kullanıyor.Bu şekilde dikkat ve konsantrasyonuda gelişiyor. Yatıyor yuvarlanıyor kumlarda . Farkettimki tüm kaslarını daha aktif kullanıyor kum havuzunda . Ayrıca çocuklar Serbestçe oynayabildikleri için hayal güçleri gelişiyor . Sürekli yeni bir şeyler keşfederek oynuyorlar . Çocuklar ister bireysel olarak isterse çevredeki diğer çocuklarla birlikte oynayabilirler . Fazla enerjilerini :) ve elektirklerini atıyorlar kum havuzlarında . Buna bağlı olarak Annelerde biraz dinlenme imkanı bulabiliyor.

Biz akşam eve gelince bide güzel duş yapıyoruz. Yemekten sonra sabaha kadar çok güzel uyuyorlar. Deniz , güneş , kum , uyku , yemek ve oyun çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için gereken önemli faktörlerden.

Kum Havuzlarında Oynamanın Faydaları

Çocuklarımızı bu güzel aktiviteden mahrum etmeyelim . Gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlayan kum oyunları oynayabilecekleri alanlara mutlaka götürmeye çalışalım.
İlgili Mesajlar

Leave a Comment