Lohusadır Ne Yapsa Yeridir

Lohusadır Ne Yapsa Yeridir

Lohusadır Ne Yapsa Yeridir

 

Yazının başlığını okuyunca her deliliği mübah sayan bir yazı olacağını mı sandınız yoksa .. Yok öyle işte..Lohusa olmak bize kafamıza göre davranma hakkını vermiyor..

Lohusa olmak veya Lohusa depresyonunda olmak, daha büyük zorluklar yaşayan insanların karşısında ‘’ Şımarıkça ‘’ davranma özgürlüğü vermiyor..
İkizlerim Duru ve Kaan’ı 28 Haftalık doğurduğumda, o zamanlarda görüştüğümüz şimdilerde ise görüşmediğimiz bir arkadaş benden 20 gün sonra doğum yaptı. Ben doğum yaptığımda hastaneye geldiği için bizde evlerine ziyarete gittik. Üstelik benden süt pompası istemişti. İçim kan ağlıyor ama metanetimi koruyarak arkadaşıma hayırlı olsuna gittim. Nerde ise 41 Haftalık 3 kg. doğdu Bebeği, Sapa sağlam maşallah. ( Kimselerde gözümüz yok çok şükür )  Benim Bebeklerim kuvözde yaşam mücadelesi verirken karşıma geçip, hafif ağlamaklı ( küçük Emrah odunda )

‘’ Evrim, o daha çok küçük, ona bişi olacak diye çok korkuyorum ‘’ demez mi ?

Bu cümleyi herhangi birine söyleyebilirsin, herkese söyleyip teselli isteyebilirsin ama; Bebekleri daha önce adını duymadığı sağlık sorunları ile uğraşan üstelik ölüm-kalım savaşı veren bir Anne’ye söyleyemezsin..Loğusa olman, Anne olman, endişeli olman fark etmez.Hiç biri sana bu hakkı vermez. Kaldı ki; o durumda seni kırmayıp ziyarete gelen bir Anne’ye..Bir duvar gibi donup kalmıştım bunları duyunca.

İnsan birazda şükredebilmeli en azından ama buda biraz olgunluk gerektiriyor tabii..

Yukarıda bizzat kendi yaşadığım bir olayı örnek olarak verdim..Maalesef benzer şekilde davranan bir çok Anne var..

Lohusalık demek; aynı zamanda ‘’ Akıl noksanlığı ‘’ demek değildir..

Lohusalık demek; ‘’ Aklını yitirmek demek ‘’ değildir.

Lohusalık kimseye ‘’ Şımarık ‘’ olma hakkını vermez..

Lohusalık ” Delidir ne yapsa yeridir ” kılıfını giydirmez kimseye..

İnsan Anne olunca daha çok empati kurabilmeli..

İnsan Anne olunca daha çok saygı duyabilmeli..

Daha vijdanlı olabilmeli İnsan Anne olunca..

 

Birde çokça ‘’ Ay Bebeğim çok sağlıklı, çok iyi, kilosu, gelişimi gayet güzel ama ona bir şey olacak diye korkuyorum ” diyenler var. Tamam, kabul.. Her Anne endişelenir ama bu endişeleri Bebeğinin bir çok sağlık sorunu ile uğraşan Annelerin yanında söylemek hiç hoş değil..İnsan birazda kiminle, nerede, ne konuşacağını bilmeli..Bazen çok özel Anneler ve Bebekleri ile karşılaşıyorum. Belkide hayat boyu devam edecek o eşsiz mücadele ama eminim sonu mükafatlarla dolu olacak..Öyle özel Annelerin yanında ” Ben çok mücadele ettim,çok sıkıntı çektim ” demeye korkuyorum.. Bilmem anlatabildim mi ?

 

Farkındalığımızın artması ve daha çok empati kurabilmek dileği ile..

Sağlıkla kalın..

EÇAKICI

 

 İlgili Mesajlar

Leave a Comment