Mükemmel Anne miyim ? Neyim ?

ikiz prematür annesi olmak

Mükemmel Anne miyim ? Neyim ?

 

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte Anne olmak kavramı da başkalaşıyor sanki.. Evet; farkındalık artıyor, bizim nesil daha bilinçli, daha özenli..Büyüklerimize nazaran imkanlarımız daha geniş. Bizim çocukluğumuzdaki  gibi değil şimdi Annelik

Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz andan itibaren başlıyoruz kaygılara ve kendimizce önlemler almalara. Hemen konu ile alakalı kitaplar okuyor, araştırmalar yapıyoruz, seminerlere katılıyoruz ve bunun gibi bir çok şey. Elbette hiç birine karşı değilim ama biraz abartıp doğal akışı da bozabiliyoruz.

Hayat her zaman bizim çizdiğimiz resim üzerinde gerçekleşmiyor. Zaten doğaya aykırı bu. Hesap, kitap, planlar çoğu zaman tutmuyor..Açık konuşayım bende bilinçli olarak evlendikten 5 yıl sonra ikizlerime hamile kaldım. Kendimizce bir çok şeyi planlamış, kitaplar okumuş hatta eğitime katılmıştık  ama bir erken doğum bütün planları altüst etmişti..
Anne olmayı biraz abartıyor muyuz ne ? Yeryüzünde milyonlarca Kadın hamile kalıyor ve Bebek sahibi oluyor. Anne olmak zaten başlı başına büyük bir mucize. Bu mucizeyi  doğal akışında yaşamak ve mümkün mertebe Bebeğe odaklanmak daha eğlenceli kesinlikle.

Her şeyi dört dörtlük yapacağız, kitapların yazdıkları gibi uygulayacağız, saatlerini asla şaşırmayacağız derken stres altında kalıyoruz aslında..Bazen saatler şaşabilir, her şey kitaplarda yazdığı gibi yada uzmanların söylediği gibi olmayabilir. Doğal ve normal akışında olmalı. Mesela bazen öğünleri şaşabilir yada uyku saatleri.

Sonuçta o bir İnsan yavrusu, saatle ve kuruluma göre çalışan bir robot değil !

Her Anne mutlaka iyi bir Anne. Hepimiz onlar için her şeyin en iyisini istiyoruz ama bir çoğumuz bir tek kendimiz ” Anne ” olmuş gibi davranıyoruz.Mükemmel Anneler aşağıdaki maddeleri iddia ederler;

*Ben bebeğimi çok sağlıklı besliyorum

*En sağlıklı ve organik gıdaları alıyorum

*Hatta organik kıyafetler giydiriyorum

*Her gün birlikte çok güzel aktiviteler yapıyoruz

*Benim istediğim saate uyur

*Benim istemediklerimi yapmaz veya yemez

*Asla biberon kullanmadım hep emzirdim

*Asla TV izlemezler

Anne olmak bir yarış değildir her şeyden önce..Birbirimizi kınayıp eleştirebileceğimiz bir rütbe de değildir. Herkesin kendi şartları içinde yaşayabildiği mucizevi bir duygudur.

Ülkemizin genel ortalamasında yukarıdaki maddeleri harfiyen uygulamak çok zor. Tabii eğer evinize 10 maaş ve yatılı dadılar gelmiyorsa..Onları geçtim çok çocuklu Annelere Aile büyüklerinden biri yardım etse bile ancak ev biraz düzenli olur, bir kaç kapta yemek pişer, ha birde en iyi ihtimalle biraz parka çıkılabilir..

Sosyal medyada da biraz gerçekçi olmalı diye düşünüyorum. Gün içinde art arta yapılan paylaşımlar ne kadar dört dörtlük bir tablo çiziyor. Sanırsın evde uşaklar, dadılar var..Ailenin maddi ve manevi hiç bir kaygısı yok. Hayat şahane, paylaşımlar bahane tadında..

Gerçekleri hepimiz biliyoruz;

 

” Hep emzirdim ve hiç biberon kullanmadım ” derken bunu Dünya’nın 8. harikası  gibi görenler var. Halbuki genelde zaten şartlar normalse olması gereken bu. Çoğul çocuk Annesi olsaydınız ve birde kuvözde olsaydı Bebekleriniz ne yapardınız ? desem yeterli gelir sanırım..

*Ev dağılabiliyor kesinlikle.. Çoğul çocuklar bir olup birlikte dağıtıyorlar zaten..

*2 yada daha fazla her gün parka çıkarken ev işleri tam olarak yapılamıyor ( Ben yaşadım bunu, her gün bir kere parka çıkarmak için cam, kapı silmekten vazgeçtim. Gün aşırı süpürge ve vileda ile idare ettik çoğu zaman..)

*Sürekli organik gıdalar hatta organik oyuncak ve kıyafetler almak hele ki çoğul çocuk Aileleri için tam bir Ütopya denilebilir.*Tabii ki her çocuk gibi TV izliyorlar. Benim ikizlerim de 2. yaşlarında tanıştılar TV ile.

Çocuk bu; biraz kusabilir, biraz dağıtabilir, biraz kirlenebilir veya kirletebilir…

Yukarıda yazdıklarım Ülkemiz ortalamasında normal şartlar. Yani herkes gibi, doğal, olağan..

Bence en Mükemmel Anneler, heyecanla bekledikleri Bebekle ilgili bir sorun olduğunda, hiç yoldan sapmadan şevkat ve sabır ile Annelik mesaisine Özel Anne olarak devam edenlerdir.

 İlgili Mesajlar

Leave a Comment