Ninni Çalan Emzik Premature Bebekleri Geliştiriyor

Ninni Çalan Emzik Premature Bebekleri Geliştiriyor

Ninni Çalan Emzik Premature Bebekleri Geliştiriyor

 

” Ninni çalan emzik ” erken doğan bebeklerin daha çabuk gelişmesine katkı sağlıyor. İnternette araştırma yaparken rastladım bu habere.

” Pacifier Activated Lullaby PAL” adı verilen cihaz ile erken doğan bebeklerin emmek için gerekli olan kas hareketlerini çabucak öğrenmesini sağlamak için kullanılıyor.

Florida Eüniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre bu cihaz erken doğan bebeğin hastanede kalış süresini kısaltabiliyor. Dünya’nın bir çok ülkesinde satılan bu cihaz erken doğan bebeklerin emme, yutma ve nefes alma’yı düzenleyen nörolojik kabiliyetlerini olumlu yönde geliştiriyor. Bebek, PAL isimli cihazı düzgün bir şekilde emdiğinde ninni sesi geliyor, bebeğin hoşuna gittiği için emmeye devam ediyor.Bebeklerimin yeni doğan yoğun bakımda kullandıkları emzikler aklıma geldi bu haberi okuyunca. Biz Doktor tavsiyesi ile kauçuk emzik kullanmıştık. İstanbul Bakırköy Acıbadem Hastanesinde doğum yapmıştım ben ve bebeklerim orda kaldı 93 gün. En son teknolojinin kullanıldığı bir Hastane olmasına rağmen bu cihazdan yoktu. Zaten yaptığım araştırmalarda Türkiye’de ” PAL ” isimli cihaza rastlamadım.

( Bebeklerim hastaneden taburcu olduğu sıralarda kulak için bir cihaz gelmişti. Yeni doğan yoğun bakımdaki bebeğin, çevredeki seslerden rahatsız olmaması  için kulağına takılan bir cihaz.)

Anne karnındaki bebeğin 21. Haftadan itibaren işitme yeteneği gelişir. Bu dönemden itibaren radyoda, televizyonda çalan müzikleri ya da Anne’nin söylediği şarkıları duymaya başlar. Yapılan araştırmalar bebek gelişiminde müziğin önemli bir etkisi olduğunu söylüyor. Anne karnında ve doğduktan sonra müzik dinletilen bebeklerin zihinsel, duygusal, sosyalleşme, yaratıclık ve problem çözme konusunda daha başarılı olduğunu söylüyor.

Yukarıdaki bilgileride dikkate aldığımızda ” Ninni çalan emzik ” ne kadar faydalı daha iyi görebiliyoruz. Erken doğan bebeklerin gelişimine katkıda bulunan ve en son teknolojinin tüm erken doğan bebeklere ulaşabilmesini dilerim.

Sizlerde yoğun bakımda bebeğin gelişimine katkı sağlayacak değişik cihazlar gördü iseniz yorum olarak yazabilirsiniz.

Not: Bebeklere hangi müzikleri dinletilmeli? Bebek gelişiminde müziğin önemi? gibi konuları bir sonraki yazımda daha detaylı olarak yazacağım.

Kaynak: http://www.e-psikiyatri.com/erken-doan-bebeklerin-daha-abuk-gelimesini-salyor-32510İlgili Mesajlar

Leave a Comment