Prematüre Annelerini Çıldırtan Sorular

Her Prematüre Annesi en az bir kere muhatap olmuştur bu sorularla.

Millet olarak pek bir meraklıyız. Sorularımızla miyadında doğum yapmış Anneleri bile çıldırtırken , prematüre anneleri nasıl çıldırmasın bu sorulara..Bu yazıyı okuduktan sonra eminim senin için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..Artık sende ‘’ Farkında ‘’ olacaksın..

‘’ Daha çok kalacak mı Kuvözde ? ‘’

Belli olmaz ki..Bilemiyoruz biz..Ne zaman hazır olursa o zaman gelecek eve .. Doktorlar gerekeni yapıyor. Biz sabır ve dua ile bekliyoruz. Sizde bize dua edin lütfen. İyi dileklerinizi gönderin.

 

Prematüre Annelerini Çıldırtan Sorular

” Yaşar mı ? Yaşamaz mı ?

Biz nereden bilelim. Gereken neyse tıbbi olarak yapılır. Gerisini Yaradan bilir..Yaşar inşallah..Erken doğum oranı arttı ama bir o kadarda Tıp gelişti..‘’ Bu Bebek çok küçük, zayıf, cılız..gelişmemiş pek sanki  ‘’

Tabii küçük olacak,..’’ Prematüre ‘’ doğdu..Dünya’ya gelmeye henüz hazır değil ama büyümeye ve gelişmeye hazır. Zamanla kapatacak o açığı belki de öne geçecek.. Siz telaşlanmayın..Onun için özel seçilmiş bir ‘’ Prematüre Annesi ‘’ var ve o gerekeni yapar..Kilolu olması onun önde olduğunu göstermez zaten önemli olan sağlıklı olması..

 ‘’ Ayyyy sizinki daha konuşmuyor mu ? yürümüyor mu ? Bak bizim bebek yürümeye başladı  ‘’

Erken doğduğu için biraz gecikebilir ama merak etmeyin hepsi olacak..Sadece biraz zaman gerekli.. Kıyaslama yapmayın lütfen. Her çocuğun gelişimi birbirinden farklı. Ayrıca yürüyemese de, konuşamasa da o Yaradan’ın emaneti..Nasıl olursa olsun ‘’ Evlat ‘’.‘’ Bebeği görmeye gelmek istiyoruz, ziyaretçi kabul etmediğinizi duyduk ‘’

Aylarca kuvözde kaldı bebek. Bir süre ziyaretçi kabul edemiyoruz. Enfeksiyon riski var  ve bağışıklığı  düşük daha..Biraz toparlansın tabii ki gelebilirsiniz. O miyadından önce doğdu ve daha hassas bir bakıma ihtiyacı var. Bu zor günlerde göstereceğiniz anlayış çok mühim.

 ‘’ Biz kucağımıza almak istiyoruz Bebeği, sevmek istiyoruz ‘’

Aylarca  kuvözde yaşam mücadelesi vermiş bir bebek o. Kucaktan kucağa gezemez..

En çokta Aile fertleri ister sürekli kucağa almayı ama prematüre bebekler bu konuda hassas miyadında doğan Bebeklerden. En ufak bir enfeksiyon, mikrop, hastalık vb. çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

‘’ Biberon mu kullanıyorsun, emzirmiyor musun yoksa ? ‘’

Dünya’ya gelir gelmez kuvöz ortamına girdi.Anne memesini emmeye henüz hazır değildi. Biberona alışmak durumunda kalması gayet normal. Annesi sütünü makine ile  sağmak zorunda kaldı..Lakin her şeye rağmen sağlıkla yanımızda olması yeter..

” Hasta mı oldu yine ? ”

Her  insan yavrusu gibi oda hasta olabilir. Prematüre doğması gerekmez hastalık için..Erken doğan savaşçı bir bebek o.Bağışık sistemi biraz düşük olabilir. Zamanla daha iyi olacak..

” AaaaaBak Prematüre Bebek, Yazıııııııııık ”

Yooo yooo..Hiç gerek yok ..Biraz erken doğdu o kadar.Her yıl Dünya’da milyonlar bebeğin ” Prematüre ” doğduğu gibi..

” Niye erken doğdu, sorun neymiş ? ”

Her şeyin bir sebebi vardır elbet.. Erken doğumlarında bir çok sebebi olduğu gibi sebepsiz olanları da var..Paylaşmak istersek paylaşırız..

 

Şimdi bu yazıyı sonuna kadar okuduğuna göre artık ” Farkındasın ” demektir..

Savaşçı, güçlü Prematüre Bebekler Dünya’ya zamanından önce gelseler de, bir çok sağlık sorunu ile mücadele etmek zorunda kalsalar da..Onlar Küçük Kahramanlar olarak bizlere sabır, azim ve mücadele örneği verirler..

Bizlere hiç vazgeçmemeyi, şartlar ne olursa olsun savaşa devam etmeyi, ve sevdiklerimizin elini hiç bırakmamayı öğretirler.

Biz Prematüre Anneleri biliriz bunları..

BY EVRİMÇAKICIİlgili Mesajlar

Leave a Comment