Prematüre Bebek Ailesi Olmak

ikiz prematür annesi olmak

Prematüre Bebek Ailesi Olmak

Bir prematüre bebek doğduğunda. Bir çok insan doğar aslında. Sadece prematüre annesi – babası doğmaz. Prematüre halası , prematüre dayısı , prematüre teyzesi, anneannesi, babaannesi olmakta kolay değildir. Büyük sorumluluk ister.

Heleki Prematüreliğe bağlı sorunlar vuku buluyorsa! Anne-Baba’nın destek olmadan başa çıkabilmesi çok zordur. Maddi ve Manevi çok yorucu bir süreçtir. Yenidoğan Yoğun Bakım masraflarından tutunda, sonrasında prematüre mamaları, takip eden doktor kontrolleri, gerekirse cerrahi girişimler vs. vs. her şey ..

Prematüre bebek ailesi, sülalesi olmak çok şey öğretir aslında. Daha önce hiç duymadıklarınız, bilmedikleriniz. Mesela sağlıklı bir evlat sahibi olmanın ne büyük bir hediye olduğunu öğrenirsiniz.Prematüe bebeğin evde bakımı da yüksek oranda titizlik ve hassasiyet gerektirir. Hijyen kurallarına uyulması, hasta insanların eve gelmemeleri hatta belkide eve ziyaretçi kabul edilmemesi gibi bir çok durum söz konusu.  Bu durumda Anne Baba’ya aile büyüklerinden ve yakınlarından destek olunmalı. Miyadın da  ve sağlıklı doğmuş çocuk büyütenlerle kıyaslanmamalı bu zorlu süreç ..

Büyüklerin bir lafı vardır ‘Oooo biz 3-5 tane büyüttük ‘ diye evet siz 3-5 tane büyüttünüz ama hiç biri prematüre değil !

Biz galiba çok şanslıydık bu konuda .. Ani gelen prematüre ikizlerle hayatımız maddi ve manevi alt üst olmuştu. İkiz Bebek besleme, alt değiştirme, banyo derken birde eşlik eden günlük yoğun fizik tedavi programı, sık sık doktor kontrolleri tüm enerjimizi alıp bitiriyordu.

Bu zor günlerimizde  en başta sürekli yanımızda olan, gece-gündüz emeğini hiç esirgemeyen Annelerin en Fedakarı  Anneannemiz, sonra dayı , dede , babaanne, halalar ve tabiiki dostlarımız en zor ve sıkışık günlerimizde yanımızda oldular ..Bu kadar güçlü mücadele edebilmemizde onların da payı çok büyük. Haklarını vermek lazım. İyiki hepiniz varsınız !

Acılar paylaştıkça azalır, mutluluklar paylaştıkça çoğalır.İlgili Mesajlar

Leave a Comment