Prematüre Bebek

prematüre yeni doğan

Prematüre Bebek

 

Prematüre Bebek,  yani miyadından önce doğan bebek, yani 37. Haftanın altında doğan bebek. Bir nevi ansızın gelen misafir !

Bende ikizlerim 28 haftalık doğana kadar bilmiyordum ‘ prematüre bebek ‘ nasıldır ? Bazen televizyon’da parmak kadar doğan bebekler görürdüm. Minicik doğmuş bedenleri hayata sıkıca tutunmuş ve haber olmuşlardı. Bir gün benimde öyle bebeklerim olacağını hiç bilmeden hayretler içinde dinlerdim.

Bakalım uzmanlar prematürelik ile ilgili hangi bilgileri veriyor.

Prematüre bebeklerin doğdukları gebelik haftalarına göre sınıflandırılması

24-31. Haftalarda doğan bebekler ileri  derecede prematüre

32–35. Haftalarda doğan bebekler orta derecede prematüre

36-37. Haftalarda doğan bebekler sınırda prematüre

Doğum tartısına göre sınıflandırma

Düşük doğum ağırlığı: Bebeğin ağırlığının 2500 gr.dan az olması

Çok düşük doğum ağırlığı: Bebeğin ağırlığının 1500 gr.dan az olması

İleri derecede düşük doğum ağırlığı: Bebeğin 1000 gr.dan az olmasıPrematüre bebek doğumlarının bir çok nedeni var. Preklemsi, çoğul gebelik, akol, sigara, uyuşturucu kullanımı, Anne yaşı, Genital nedenler ( örnek rahim yetmezliği, rahim ağzı kısalığı ) , Plasentaya bağlı sebepler, Doğumsal anomali olan bebekler.

Herhangi bir sebeple prematüre doğan bir bebek yenidoğan yoğun bakım döneminde ve sonrasında
gerekli  tıbbi bakımı aldığında yaşama şansı yükseldiği gibi oluşabilecek sekel durumlarıda azalıyor. Her geçen gün gelişen Tıp ileri derecede pramatüre doğanlarında sağlıklı bireyler olarak yetişebilmelerine zemin hazırlıyor.

Henüz dünya’ya gelmeye hazır olmayan, organları tam gelişmemiş bu aceleci bebeklerin beslenmesi, tedavisi, hastalık ve enfeksiyonlardan korunması oldukça dikkatli bir bakım ister. Akciğerlerin ve Beyinde’ki solunum merkezi’nin tam gelişmemiş olması ciddi oksijen yetersizliğine neden olabilir.Bunun ile birlikte diğer organlar da kanamaya eğilimlidir. 34.Hafta’nın altında doğan bebeklerde göz damarları henüz gelişmemiştir. Retina konusunda uzmanlar göz dibine bakarlar. Gerekli tedbirler alınmaz ise körlük gelişebilir.

Kısaca özetlersek , prematüre doğan bebekte takip edilmesi gereken uzman kontrolleri

Göz muayenesi
Fizik muayene
Nörolojik muayene
İşitme muayene

Yenidoğan yoğun bakım servisinden eve taburcu olurken Doktorunuz size yapılması gereken kontrollerden bahsetmelidir. Sizde taburcu olurken takip etmeniz gereken kontrolleri mutlaka not alın.

Bizim aceleci bebeklerimiz bir çok sıkıntı ile karşılaşıp mücadele etmek zorunda kalsalarda sağlıklı ve düzenli bir bakım, gerekli tıbbi bakım ile çoğu sağlıklı olarak hayatlarına devam ederler.Leave a Comment