Prematüre Bebeklerde Aşı Takvimi

Prematüre Bebeklerde Aşı Takvimi

Prematüre Bebeklerde Aşı Takvimi

 

Erken doğum yapan Anneler genellikle Bebeklerinin gelişimlerini takip ederken, bir düzeltilmiş yaş bir kronolojik yaş arasında gidip gelirler. Aşı takvimi de bunlardan biri.

Geçen günlerde tv programım da Yeni Doğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Gülnihal Şarman vardı bildiğiniz gibi. Kendisine proramda sordum bu soruyu.
” Dünya’da sağlık otoritelerince genel kabul görmüş görüş, doğduğu andan itibaren yaşı hesaplanarak yani kronolojik yaşa göre aşı takviminin uygulanır ” bilgisini verdi. Tabii ki özel bir sağlık sorunu veya ekstra durumlar olabilir.

” Ayrıca, Ailede okula giden çocuk varsa veya ev  kalabalıksa evde yaşayan Anne, Baba, Kardeş veya diğer Aile bireylerinin grip aşısı olmasında fayda var. ”

Benim ikizlerim Duru ve Kaan’da kış mevsimi bebekleri. 17 Kasımda doğup, şubat ayının başında eve gelmişlerdi. İkiz bebeklerime bakmak için evde bana yardımcı olan Aile büyükleri, yardımcımız, eşim ve bende  grip aşısı yaptırmıştık. Bizi ziyaret edeceklerin gripli veya hasta olmalarına da dikkat ettik.

 

İlgili Mesajlar

Leave a Comment