Prematüre Bebeklerde Fizik Tedavi

Prematüre Bebeklerde Fizik Tedavi

Bir çok kereler serebral palsi ile olan mücadelemizi anlattım
Bu süreç zarfında yazdıklarım çocuğu halen cp ile mücadele eden Annelere ne düşündürdü diye çok merak ettiğim günler oldu ? Bu konu hakkında bir şeyler söylemek istiyorum … Öncelikle biz çok şanslıydık bunu kabul ediyorum . Nedenmi ? Çünkü serebral palsinin tedavisinde türkiyede en önde gelen bir ekip ile daha doğum anından itibaren tanışma ve çalışma fırsatı bulduk , en önemli şans bu Allahın izni ile. Sonrasında da bu ekipin bizi yönlendirmesi , tamamen tedavi programlarına girmemiz , istikrarlı ve çok yoğun bir şekilde 93 gün sonunda eve çıktığımız gibi yoğun fizik çalışmamız önemli bir faktördü. Biz Prof.Dr. Memet ÖZEK ve Fzt. Özcan Kalkan ile çalıştık.
 
Hiç unutmam bebeklerim 8 ayl
ık ben artan masraflardan dolayı özel bir şirkette işe girmiştim . 6 hafta çalıştım , bunu duyan Prof.Dr. Memet ÖZEK Hoca bir cumartesi günü muayenede bir fırçaladı beni , aynen şunu söyledi ‘ sen çalışacaksan bu çocuğun yürümesini bekleme , şimdi masraf çok ağır olabilir ama eğer bu çocuk engelli kalırsa hayatınız boyunca büyük bir masrafınız olur’ demişti.. Özcan bey , sen çalışacaksan ben tedaviyi kesiyorum , böyle bir fiizk tedavi programını ancak anne uygulayabilir ‘ dedi .. Cumartesi söylediler , pazartesi hiç düşünmeden istifa verip hemen eve geri döndüm fizik tedavinin başına …( üstelik eve döndüğümde evdeki yardımcım oğlumu bobath topunda yanlış çalıştırdığı için omurgası kaymıştı tam 3 ay geri çalıştım düzeltmek için ) Şimdi duru ve kaanın sağlıklı bir şekilde koşup oynadıklarını her gördüğümde Memet Hoca ve Özcan Bey’e dualar ediyorum . Allah razı olsun onlardan … 

Bu tedaviler sırasında muayenehane de çok engelli çocuklar gördüm ve duydum ki aslında beynindeki hasar o çocuğu o hale getirecek kadar ağır değil ama çoğunun ya annesi işe geri dönmüş erken dönemde yada yoğun bir fizik tedavi programı ile çalışma fırsatı bulamamışlar, ya aileleri fizik tedavi konusunda bilinçlendirilememiş vs. Tabiiki bide kader var olacak olan olur ona bişi diyemem.. Sadece demem o ki fizik tedavi bu gibi durumlarda HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR …Birde sizi yönlendirecek o bilinci aşılayacak Doktorlar olması gerekli. 
İlgili Mesajlar

Leave a Comment