Prematüre Bebeklerde İşitme Testi

 

Her yeni doğan bebeğe bir takım testeler uygulanır. Bu testlerin amacı ileride oluşabilecek zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları erken teşhis edip önüne geçebilmektir. 

Prematüre Bebeklerde bu testler hem ayrıca önem teşkil eder hem daha ayrıntılı testler yapılır. İşitme testleri de bunlardan biri.

Prematüre doğum işitme kaybı olması için büyük bir risk.

İşitme testi yeni doğam her Bebekte 24 ile 48 saat arasında mutlaka yapılır. Ülkemizde yeni doğan işitme tarama testi mecburidir.

Yeni doğan işitme tarama testi çok basittir. Anne kucağında ve emerken de yapılabilir. Bebeğin kulağına takılan bir prop sayesinde iç kulak hücrelerinin çalışıp çalışmadığı anlaşılabiliyor.

Ancak bazı durumlarda Bebekte işitme kaybı olmasa bile bebeğin kulağında bulunan sıvı sebebi ile tepki vermeyebilir. Uzmanlar bu konuda bilgi veriyor.

Prematüre Bebeklerde tek başına işitme tarama testi yeterli değildir. Bebek yeni doğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olduktan sonra hem Odyolog tarafından hem iç kulak hemde ileri bir odyolojik test olan dış kulak ( Berat testi) testi yapılır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar erken dönemde işitme kaybı saptanan Bebekler çin kullanılan özel cihazlar sayesinde konuşma ve işitme problemlerinin en aza indirildiği saptanmıştır.

Kaynak: Uzman TV
Bu Yazıyı PaylaşınShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone
İlgili Mesajlar

Leave a Comment