Prematüre Bebeklerde Uyku Düzeni

Blogumda Bugün Konuk yazar 0-5 yaş Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal sizler için yazdı..

 

PREMATÜRE BEBEKLERDE UYKU
Sevgili anne-babalar ve adayları bir evlat sahibi olmak hepimizin bildiği gibi mucizevi bir duygu. Bir o kadar da sorumluluk gerektiren ve kimi zaman ne yapmamız gerektiğini konusunda bilmediğimiz anlarla dolu olabiliyor. Her bebek birbirinden öylesine farklıdır ki ve maalesef herkes farklı şeyler söyleyerek sizi yanlış yönlendirebilir. Bu gibi anlarda annelik iç güdülerinize güvenin ve bebeğinizin ne istediğini neden ağladığını anlamaya çalışmak en doğrusu olacaktır.
Prematüre bebek sahibi olmak ise bir kat daha zorlu ve kaygılı bir ebeveynlik durumudur maalesef. Bebeğiniz uzun süre küvez de kalmak yada sonrasında tedavi, gerektiren durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu dönemde hastanede aslında doğru uyku düzeni oluşturulur çünkü bebeğinizi besler gazını çıkartır ve uyuması için küveze bırakırlar. Sizin yapmanız gereken eve geldikten sonra aynı işleme devam etmektir aslında ama prematüre anneleri kaybetme ve bebeğime bir şey olacak korkusuyla maalesef bebeklerine yanlış uyku alışkanlığı geliştirebiliyorlar. Ama unutulmamalıdır prematüre bebekler minik ama güçlü meleklerdir siz bebeklerinize doğru uykuyu öğretirseniz onlarda uyumayı öğrenir. Aslında öyle iyi anlıyorum ki o anneleri ama bilindiği gibi ilk 2 yıl içinde bebekler kendi yaşıtlarına yetişmiş oluyor ve aradaki açığı kapatıyorlar.
Peki yeni doğan bebeğimizi nasıl uyutacağız? Uyku bir bebeğin gelişimi için beslenme kadar önemlidir. Hele ki bebeğiniz erken dünyaya geldiyse daha da ihtiyacı vardır uykuya. Dünya Sağlık Örgütünün (World Health Organization – WHO) yaptığı araştırmaya göre bir bebek hayatının ilk 3 yılında ne kadar kaliteli ve kesintisiz uyursa beyinsel ve biyolojik gelişiminin bir o kadar iyi ilerlediği bilinmektedir. Tamda prematüre bebeklerin en çok ihtiyacı olan şey. Her bebeğin mutlaka beslenme ve uykuya ihtiyacı vardır ama prematüre bebeklerin daha çok çünkü önlerinde tamamlamaları gereken aylar vardır. Ama her şey anlatıldığı gibi kolay olmuyor tabi ki dünyaya gelen minik melekler bazen anne-babalarına uzun uykusuz geceler geçirebiliyorlar. Türkiye de bir çok ebeveyn maalesef bebeklerine doğru uyku düzeni oluşturamıyor ve sonrasında büyük sorunlar yaşayabiliyorlar. Özellikle yeni doğan döneminde doğru uyku alışkanlığı geliştirmek ve devam ettirmek önemlidir. Bebekler sıfır bir uyku bilinciyle dünyaya gelirler ve siz nasıl uyumayı öğretirseniz onu öğrenirler. Eğer onları kucağınızda, sallayarak yada emerek uyumaya alıştırırsanız ilerleyen dönemlerde uykuya geçmek için bunları talep etmesi doğal olacaktır.
Bebeğiniz anne karnında oldukça korunaklı bir yerdeydi. Dünyaya geldikten sonra anne karnındaki gibi kendini güvende hissetmek isteyecektir. Ayrıca anne karnında devamlı hareket halindeydi bu yüzden sallanmayı sevmesi çok normal değil midir? Hamilelik boyunca annenin her hareketiyle sallanıyordu. Bebeklerin puset, araba koltuğu, kucak gibi onu saran yerlerde uyumasının sebebi de anne karnındaki güveni vermesinden kaynaklanmaktadır. Peki napacağız bebeğiniz artık dünyaya geldi ve onu bu şekilde uyutmaya alıştırmak istemiyoruz ama kendini huzurlu hissetmesini de istiyoruz. İşte size birkaç öneri.

Bebeğinizi kundaklayın. Özellikle yeni doğan bebekler kundaklandığı zaman çok daha rahat ve uzun uyurlar. Tabi ki kolların sarıldığı bacakların ise daha serbest olduğu yarım kundaktan bahsediyoruz. Çünkü kundaklanmak anne karnındaki güven duygusunu verir. Ayrıca bebekler bu aylarda el ve kollarının kendi uzantısı olduğunun farkında olmaz ve kendi kendilerini uyandırabilirler kundaklayarak bunun önüne geçmiş olursunuz. Çoğu anne bebeğim çok hareketli ve kundağı asla kabul etmiyor diyebilir ama özellikle hareketli bebeklerde kundak çok işe yarar uykuların daha sağlıklı ve uzun olmasını sağlar.
Bebeğinizi sallamadan uyutmaya alıştırın. Uykusu geldiğinde bebeğinizi salıncak, puset, araba koltuğu, sıcacık kollarınız yerine yatağında uyumaya alıştırın. Uykulu ama uyanıkken yatağa koyun ve küçük küçük dokunuşlarla uyutmaya alıştırın. Başlarda bu kolay olmayabilir ama zamanla ona doğru uyumayı öğreteceksinizdir. Sabırlı ve kararlı olmanız çok önemlidir.
Bebeğinizi uyanık ama uykusu geldiğinde yatağa koymanız önemlidir. Kucağınızda uyutup yatağına koymak yerine gözlerini henüz kapamamışken ama uykuluyken yatağına koyunuz.Yatağında gözlerini kapayan bebeğin uyandığında uykuya geri dönmesi de kolay olur. Kucağınızda uyuyan bir bebek uyanınca da tekrar kucağınızda olmak isteyecektir çünkü gözlerini orda kapamıştır bir anda kendini yatakta bulmak onun için korkutucu olabilir.

Bebeğinize doğru bir uyku ortamı oluşturun. Uyku ortamının doğru olması bebeğin uyku kalitesini yakından ilgilendirir. Odasının sade ve onu çok yorucu olmamasına dikkat edin. Oyuncaklarla dolu, haddinden fazla renkli bir oda uykuya geçmeyi zorlaştıracak ve bebeğinizi fazlasıyla uyaracaktır. Ayrıca odanın karanlık olması uzun ve çabuk uyuması için önemlidir. Gündüz, gece kadar bir karanlıktan bahsetmiyoruz ama loş olması önemlidir.

Bebeğinize emzik sunun. Bebekler emme iç güdüsüyle dünyaya gelirler ve devamlı emmek isteyebilirler. Emzik kullanımı bebeklerin rahatlaması ve kolay uyuması için güzel bir rahatlatıcıdır. Özellikle bebeğinizin atıştırmacı bir bebek olmasının önüne geçer. Tabi yeni doğan döneminde öncelik bebeğin iyi emmesi ve karnını doyması öncelik olduğu için önce besleyin sonrasında emziği verin böylece erken yorulmasının önüne geçmiş oluruz. Eğer bebeğinizde emme problemi varsa özellikle prematüre bebekler emerken çabuk yorulabilirler o yüzden emzik vermek için acele etmeyiniz.
Bebeğinize bir rutin belirleyin. Rutini olan bebekler uyumaya gideceğini anlar ve daha rahat uyurlar. Özellikle yeni doğan döneminde ılık bir duş, uyku öncesi masaj bebeğinizi sakinleştirir ve rahat uyumasını sağlar.
Bebeğinizin neden uyandığını bilmek ve ihtiyaçlarını bunun doğrultusunda gidermek önemlidir. Altı ıslandığı, üşüdüğü veya sıcaktan rahatsız olduğu için uyanan ve ağlayan bir bebeği emzirirseniz büyük ihtimal sıkıntısını gideremeyecek ve uykuya geçirmek için yanlış bir yol izlemiş olacaksınız. Unutmayın ki bebeğiniz her ağlama sebebi açlık değildir. Ayrıca ilk 6 aydan sonra bebeğinizin kesintisiz ve kendi kendine (desteksiz) uyuyabilir. Prematüre bebeklerde aylara göre ihtiyacı olan uyku süreleri hesaplanırken erken doğduğu süre ayından çıkartılır. Örneğin 1 ay erken doğan bebek eğer 9 aylıksa uyku süreleri 8 aya göre düşünülmelidir.

 

Sevgilerle,
Sinem Gerger Akınal
0-5 Yaş Uyku Danışmanı
www.bebekveuyku.com
sinem@bebekveuyku.com

İlgili Mesajlar

Leave a Comment