Süt Annemiz Var Bizim

Süt Annemiz Var Bizim

Erken doğum yapan Annelerin bazılarında süt ya az gelir, ya da üzüntüden gelen süt kesilir. Bende olduğu gibi. Hastaneye gaz sancısı ile gidip, hiç bir hazırlığım yokken ( ruhen ve psikolojik olarak ) aniden doğum yaptım. Bu benim için büyük bir travma oldu maalesef. İkiz bebekler olduğu için biraz erken doğum yapacağımı biliyordum ama 28. haftada yapacağımı asla düşünmemiştik.

Sonuçta ilk Bebeklerim, bir sürü hazırlığımız vardı. Hepsi bir anda yerle bir olunca psikolojik olarak çok yıprandım. Birde üstüne çevremin sürekli ” ağlama sütün kesilir ”  dayatmaları duygularımı bastırmak zorunda bıraktı beni. Bence bu durum bile sütümün önce az gelip sonra tamamen kesilmesine neden olmuştu. Aylar boyunca hiç bir şeye ağlayamadığımı hatırlıyorum.

Erken doğum yapan Anneler bilir; Doktorlar önce olabilecek olumsuz tabloları anlatır. Bende 28 haftalık ve aniden ikiz bebek doğurduğum için öngörülen tablolar karşısında aklımı yitirmediğime şükrediyorum. ( Doktorlar birazda Anneyi düşünse, o bebeklerin eve  gidebileceğini, psikolojisi sağlam bir Anneye ve Anne sütüne  ihtiyaçları olabileceğini düşünse. )Benim erken doğum yapmadan önce hastanede yatıp ciğer geliştirici iğne vurulma veya tedavi görme şansım da olmadı. O yüzden Bebeklerim üzerindeki olumsuz senaryolar daha da kuvvetlendi.

Tüm bunlar olurken, benim hiç bir şey olmamış gibi sütümün çoğalmasını bekliyorduk. Doktorumun tavsiyesi ile elbette düzenli olarak süt sağdım. Bol sıvı tükettim, beslenmeme müthiş dikkat ettim  ama nafile. Her sağmada en fazla 5 cc. süt geliyordu. En sonunda eşim jinekoloğuma danıştı. jinekoloğum aynen şunu söyledi. ”Vücutta hammade var ama beyin süt üret emrini veremiyor ”. Üzüntü, şok, stres….

Ortalama 1-1,5 ay sütüm az az geldi. Hepsini sağıp biriktirdim, hastaneye götürdüm. Fakat süt yetmiyordu iki bebeğe. Mecburen bizde ” Süt Anne ” aramaya başladık. Çevremde yeni doğum yapmış Annelerden rica ettik. 3 tane Süt Annemiz oldu bizim.Hem kendi bebeğine hem benim bebeklerime süt sağmaya çalışan, ” Kendi bebeğime mama verir sizin bebeklerinize yine süt sağarım” diyen güzel yürekli Anneleri hiç unutmıycaz.

Bebeklerim küvözde ve çok minik oldukları için beni kapısından boş çevirmemek adına süt sağan, Duru ve Kaan’a süt sağmaya başladıktan sonra diğer göğsünden de süt fışkıran hatta bir süre sonra fazla sütleri çiçeklere dökmek zorunda kalan Süt Annemiz var bizim.

Not: Dini ve Ahlaki açıdan sorumlulukları var. Bizde gerekenleri yapmaya çalıştık. Herkes kendi inançları doğrultusunda hareket edebilir. Aynı cinsiyet bebeklere verilmesi, Ailelerin irtibat halinde kalması ve sadece bir Anne’den alınması gibi önlemler  de alınabilir. Zaten sadece Bebekler mamayı tolere edebilecek duruma gelinceye kadar Süt Anne’lerden süt aldık. Daha sonra Prematüre mamaları ile devam ettik.İlgili Mesajlar

Leave a Comment